افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 21 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

تمامی سرنشینان ھواپیمای مسافربری سانحه دیده پاكستانی كشته شدند

به نقل از منابع خبری محلی، ‘رحمان ملك’ وزیر كشور پاكستان گفت: تمامی یكصد و 18 مسافر و 9 خدمه ھواپیمای ساقط شدہ در نزدیكی فرودگاہ اسلام آباد جان باختند و ھم اكنون اجساد قربانیان برای شناسایی در بیمارستان های اسلام آباد قرار دارند.

براساس گزارش سازمان هواپیمایی و مقامات خطوط ھوایی پاكستان، این هواپیما در ساعت 17 به وقت محلی كراچی را به سمت اسلام آباد ترك و در ساعت 18:30 به وقت محلی در 25 كیلومتری اسلام آباد دچار سانحه شد.

شاهدان عینی از آتش سوزی وسیع محل سقوط حادثه خبر دادند و گفتند : پس از سقوط این هواپیما در منطقه مسكونی در نزدیكی شهر راولپندی در چند كیلومتری فرودگاه بی نظیر بوتو اسلام آباد,صدای انفجار مهیبی شنیده شد و پس از آن نیروهای امدادی به سرعت در محل حاضر شده و به اطفای حریق مشغول شدند.

رسانه های خبری محلی نوشتند: سقوط این هواپیما باعث تخریب منازل مسكونی و آتش سوزی وسیعی در محل وقوع حادثه شد.

شبكه ھای محلی در پاكستان روز شنبه در گزارش ھای خود به نقل از سخنگوی بیمارستان پیمز اسلام آباد عنوان كردند: تاكنون اجساد یكصد و دو نفر از قربانیان سقوط ھواپیما مسافربری شناسایی شدہ اند.

ھمچنین مقامات بیمارستان پس از انجام مراحل پزشك قانونی، 68 جسد را به بستگان و خانوادہ ھایشان تحویل دادند.

پیش از این باتوجه به دستورھایی ازسوی آصف علی زرداری رییس جمھوری پاكستان ، ھواپیمای ویژہ ای برای انتقال بستگان و خانوادہ قربانیان از شھر كراچی به اسلام آباد بمنظور شناسایی اجساد پیدا شدہ اختصاص دادہ شد.

مسوولان سازمان ملی ثبت احوال پاكستان نیز برای ھمكاری در مراحل شناسایی اجساد و آزمایش دی ان ای قربانیان در محل بیمارستان پیمز اسلام آباد حاضر شدند.

پزشكان برای شناسایی برخی از اجساد به دلیل سوختگی شدید، با مشكلات متعددی مواجه شدہ اند.

فرحت الله بابر سخنگوی رییس جمهوری پاكستان به نقل از آصف علی زرداری رییس جمهوری این كشور گفت:گزارش كامل این مهم باید سریعا توسط متخصصین و كارشناسان تهیه و به دفتر وی تحویل شود.

وزیر كشور پاكستان خاطرنشان كرد: دولت این كشور نام صاحب شركت بوجا ایر لاین را به عنوان بخشی از تحقیقات دربارہ علت سقوط حادثه در فھرست لیست خروج از كشور ممنوع قرار دادہ است.

وی افزود: برخی دیگر از مقامات شركت ھواپیمایی یاد شدہ نیز با ممنوعیت خروج از كشور روبرو شدہ اند.

مقامات دولتی پاكستان ھمچنین اعلام كردند: جعبه سیاه این هواپیمای خطوط هوایی پاكستان كه عصر جمعه در نزدیكی اسلام آباد سقوط كرد, توسط تیم جستجو و امداد پیدا شد.

به گزارش منابع خبری محلی , رمزگشایی جعبه سیاه یافت شده , می تواند دلایل سانحه را روشن كند.

مقامات دولتی اضافه كردند: جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده برای كنترل مكالمات بین خلبان و سیستم راهبری و هوایی برج فرودگاه اسلام آباد به مقامات مربوط تحویل داده شد.

این دومین هواپیمای پاكستانی طی دو سال گذشته است كه نزدیك فرودگاه اسلام اباد دچار سانحه می شود .

در ماه ژوییه سال 2010 هواپیمای شركت خصوصی ‘ایر بلو’ در منطقه مارگالا اسلام آباد سقوط كرد كه به كشته شدن یكصد و 52 سرنشین این هواپیما منجر شد.

آصف علی زرداری رییس جمهوری و یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاكستان در پیامهایی ضمن ابراز همدردی با خانواده های داغدار این سانحه ان را فاجعه ای عمیق و بزرگ برای مردم كشورشان خواندند.

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار