افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

تلاش امير قطر براي تكرار سناريوي ليبي در سوريه

روزنامه فايننشيال تايمز از تلاش امير قطر براي تكرار سناريوي ليبي در سوريه خبر داد.

به نقل از روزنامه فايننشيال تايمز، برخي تحليل‌گران معتقدند كه شيخ حمد بن خليفه آل ثاني، امير قطر درباره سوريه ديگر چشم اميد به اتحاديه عرب ندوخته و خود با استفاده از ديگر راهكارها در اين زمينه دست به كار شده است.

اين روزنامه در ادامه نوشت: ممكن است امير قطر به حمايت از “ارتش آزاد سوريه” كه با نظام حاكم مخالف است، روي آورد، چنين اقداماتي تكرار سناريوي قطر در ليبي را به دنبال خواهد داشت چرا كه دوحه از ليبيايي‌هايي كه با نظام معمر قذافي، رهبر سابق اين كشور مبارزه مي‌كردند، حمايت مالي و نظامي كرده بود.

فايننشيال تايمز همچنين گزارش داد: اما مساله سوريه متفاوت است و تكرار اين سناريو در سوريه توسط قطر بسيار خطرناك خواهد بود. سخنان اخير امير قطر در خصوص اعزام نيروهاي عربي به سوريه ممكن است با هدف مداخله نظامي در اين كشور بيان شده باشد هرچند كه اين مداخله در شرايط كنوني از سوي غرب و كشورهاي عربي بعيد است.

اين روزنامه در ادامه نوشت: سياست قطر در خصوص سوريه نتايج مختلف و متضادي به دنبال داشته، ممكن است فشارهاي دوحه بر اتحاديه عرب براي اتخاذ اقدامات سخت‌تر عليه نظام سوريه باعث شود كه نظام اين كشور اقدامات انتقام‌جويانه عليه قطر اتخاذ كند. قطري‌ها به خوبي از اين خطرات اطلاع دارند اما معتقدند كه مساله سوريه به نقطه‌اي بي‌بازگشت رسيده است.

روزنامه فايننشيال تايمز، همچنين گزارش داد: چنانچه نظام اسد باقي بماند، قطري‌ها دچار ناكامي و شكست مي‌شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار