افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 24 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

تظاهرات مردمي قدرت سونامي را دارد


به عقيده رئيس دفتر سياسي جنبش مقاومت فلسطين (حماس) تظاهرات مردمي قدرت سونامي دارد و مقاومت نماينده قدرت مردم است.
خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي حماس با اشاره به انقلاب‌هاي اخير در جهان عرب به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت: اكنون ما يك ايده مشترك داريم كه بر اساس آن فعاليت مي‌كنيم … مقاومت كه نماد قدرت مردم است.

وي افزود: ايده تظاهرات توسط مردم فلسطين سازمان دهي شد و انتفاضه آنها عليه اسرائيل در سال 1987 كه با پرتاب سنگ توسط جوانان فلسطيني در مقابل سربازان زره پوش و مسلح اين رژيم صورت گرفت، عينيت يافت.

وي در اين مصاحبه كه در قاهره پس از ملاقات با محمود عباس، رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين صورت گرفت، گفت: حماس از مقاومت مسلحانه عليه اسرائيل دست برنمي‌دارد.ماداميكه اشغالگري اسرائيل ادامه داشته باشد ما حق دفاع از سرزمين خود را با هر شكل و شيوه‌اي را داريم كه اين امر شامل مقاومت مسلحانه نيز مي‌شود.

وي افزود: ما در فلسطين اختلافات سياسي داريم اما هدف مشترك ما تشكيل كشور مستقل فلسطين است. پس چرا ما نبايد در مورد اين مساله مشترك فعاليت كنيم!

دو دستگي و اختلاف ميان دو گروه فتح و حماس يك مساله عادي نيست و بايد پايان پذيرد و پايان خواهد يافت، كشور فلسطين بيش از يك حزب است.

مشعل همچنين در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط عنوان داشت: از گروه‌هاي فلسطيني مي‌خواهيم تا مسئوليت اشتباهات خود را بپذيرند و همگان براي پايان بخشيدن به شكاف داخلي در فلسطين تلاش كنند.

وي در ادامه افزود: ما بايد در نقد خود و عملكردمان شجاع باشيم همه ما دچار اشتباه مي‌شويم و البته همه ما كارهاي خوبي نيز در كارنامه خود داريم.

مشعل همچنين درخصوص نشست كميته سازمان آزادي بخش فلسطين (ساف) به رياست محمود عباس در قاهره عنوان داشت: براي اولين بار از سال 2005 تاكنون مساله اين سازمان مورد بررسي قرار گرفت و حماس براي نخستين بار در نشست‌هاي اين سازمان مشاركت كرد. در حال حاضر هيچ كس نمي‌تواند به صورت فردي تصميم‌گيري سياسي كند همه با يكديگر شريك هستند و بايد در اتخاذ تصميم‌ها مشاركت كنند.

مشعل همچنين تاكيد كرد: شكاف موجود ميان گروه‌هاي فلسطيني امروز مانند باري بر دوش ما فلسطيني‌ها سنگيني مي‌كند و البته اين مساله موقتي است.

مشعل همچنين تاكيد كرد: هر دو جنبش فتح و حماس اشتباهاتي داشتند كه بايد مسئوليت‌ خود را در قبال آنها بپذيرند. نبايد يكديگر را به خاطر اين مسائل سرزنش كنيم. ما نسبت به نگراني ملتمان در خصوص كند بودن روند تحقق آشتي ملي فلسطين آگاهيم. اين نگراني‌ها درست است اما بايد تلاش كنيم تا اين روند هرچه سريعتر محقق شود.

مشعل همچنين تاكيد كرد: اولويت‌هاي ملي و سرزمين فلسطين از تمام گروه‌هاي فلسطيني بالاتر است. فلسطين از جنبش حماس و فتح نيز برتر است. اين سرزمين سرزمين صلح و محل زندگي مسلمانان و مسيحيان بوده و اين سرزمين بايد بار ديگر به فلسطين بازگردد.

وي در ادامه افزود: ما بايد گذشته را پشت سر بگذاريم و بدانيم كه فتح و حماس با يكديگر برادرند البته هر گروه براي خودش ديدگاه جداگانه‌اي دارد ولي نقاط مشترك زيادي بين ما وجود دارد كه مي‌توانيم با استفاده از آنها همكاري‌هاي خود را گسترش دهيم.

مشعل همچنين تاكيد كرد: فتح و حماس در عرصه سياست با روش‌هاي مختلفي با مسائل برخورد مي‌كنند و برنامه‌هاي سياسي ما با يكديگر متفاوت است اما طي توافقنامه‌هاي گذشته بر برنامه‌هاي مشترك تاكيد كرده‌ايم. به عنوان مثال ديدگاه ما در نحوه مقاومت با يكديگر متفاوت است اما امروزه مي‌توانيم با همكاري هم مقاومت ملي را در راستاي اقدامات ملت‌هاي عربي در چارچوب بهار عربي در پيش بگيريم اما اين مساله با حق ما در استفاده از مقاومت مسلحانه در تضاد نيست.

مشعل همچنين تاكيد كرد: به ملت فلسطين مي‌گويم كه آينده از آن ماست نه از آن اشغالگران اسرائيلي. فداكاري‌هاي ملت ما و تمام گروه‌هاي اسلامي بيهوده نخواهد بود. تحولات موجود در منطقه در چارچوب بهار عربي به نفع مساله فلسطين خواهد بود و نتايج آن به زودي مشخص مي‌شود.

وي در ادامه افزود: در ديدار با عباس بر ضرورت حل و فصل مساله بازداشت شدگان به صورت كامل تاكيد كرديم. اميدواريم با تشكيل كميته‌اي متشكل از گروه‌هاي مختلف با نظارت مصراين مساله طي روزهاي آينده حل و فصل شود.

مشعل همچنين تاكيد كرد: در اين ديدار تصميم گرفتيم كه انتخابات در ماه مه برگزار شود.در صورتي كه همچنان شاهد حضور شكاف ميان گروه‌هاي فلسطيني و حضور بازداشت شدگان در زندان‌ها باشيم، برگزاري انتخابات معني ندارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار