افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

تركیدن حباب آمریكا در بین مردم آلمان

نتایج یك نظر سنجی در آلمان حاكی از این است كه مردم این كشور دیگر نگاه مثبتی به آمریكا ندارند و عملكرد سیاستمداران واشنگتن در طول سالهای گذشته موجب شده كه ژرمن ها، آمریكا را الگوی مناسبی برای خود ندانند.

 

نشریه هفتگی اشترن، روز چهارشنبه نتایج یك نظر سنجی را منتشر كرد كه براساس آن، نزدیك به 90 درصد آلمانها گفته اند، آمریكا دیگر برای آنها الگوی مناسبی نیست .

در آلمان افراد مسن تر با توجه به نقش واشنگتن در بازسازی این كشور بعد از جنگ جهانی دوم،نسبت به آمریكا دید مثبت تری از جوانان دارند، بویژه اینكه آنها معتقدند كه آمریكا با مداخله خود اجازه نداد تا بعد از این جنگ برلین به طور كامل به دست كمونیست های آلمان شرقی كه دست نشانده شوروی سابق بودند،بیافتد.

این در حالی است كه نگاه به آمریكا در میان جوانان آلمانی متفاوت از نگرش افراد پا به سن گذاشته در این كشور است و این تفكر به جنگ ویتنام و جنایات آمریكایی ها در این كشور باز می گردد.

جنبش دانشجویی آلمان در مخالفت با سیاست های آمریكا بعد از جنگ ویتنام، شكل رادیكال تری به خود گرفت و حتی گروهی از این دانشجویان با بمب گذاری در مراكز آمریكایی و پادگانها، وارد فعالیت های تروریستی بر علیه مواضع این كشور شدند.

جنگ های اخیر آمریكا در عراق و افغانستان و كشتار مردم بی دفاع این كشورها در دو جنگ اخیر كه ناشی از سیاست های جنگ طلبانه روسای دولت های این كشورها بوده، نگاه ضد آمریكایی در بین جوانان آلمانی را تقویت كرده است.

مداخله ها و جنایاتی كه آمریكایی ها و سازمان اطلاعات مركزی این كشور(سیا) در مناطقی از آمریكای مركزی و جنوبی از جمله اقدام به كودتا در شیلی در سال 1973 و جنایاتی كه از سوی نظامیان این كشور در السالوادور، گواتمالا، كلمبیا و نیكاراگوئه انجام شد، در این تغییر نگرش به ویژه در جنبش دانشجویی و در میان متفكرین آلمانی، بی تاثیر نبوده است.

در نظر سنجی نشریه اشترن، تنها 9 درصد از مردم این كشور اعلام كردند كه آمریكا هنوز می تواند به عنوان یك الگو برای آنها نقش ایفا كند.

براساس این نظر سنجی تنها 32 درصد از آلمانی ها آرزوی حضور در آمریكا را دارند و فقط 26 درصد از مردم این كشور آمریكا را به عنوان یك گزینه با امكانات نا محدود قبول دارند.

در عین حال این نظر سنجی نشان می دهد كه آلمانی ها نگاه مثبتی نسبت به شهروندان آمریكایی دارند، به طوری كه 71 درصد از مردم پاسخ مثبت به سوال در این زمینه داده اند و 14 درصد نیز گفته اند كه شهروندان آمریكایی را قبول ندارند.

سوال مطرح شده در این نظر سنجی در مورد انتخابات آتی ریاست جمهوری در آمریكا ،نیز نتیجه جالبی بهمراه داشته، به طوری كه 82 درصد از آلمانها موافق انتخاب دوباره بارك اوباما هستند و تنها 8 درصد خواهان این هستند كه كاخ سفید رییس جمهور جدیدی را تجربه كند.

در مجموع 1001 نفر در این نظر سنجی شركت كرده اند.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار