افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

تحريم‌هاي سوريه لغو نمي‌شود

دبيركل اتحاديه عرب با اعلام اين كه مساله تعليق تحريم‌ها عليه سوريه بايد در نشست وزراي امور خارجه اتحاديه بررسي شود، تاكيد كرد: جلسه فردا (چهارشنبه) اتحاديه عرب به وقت ديگري موكول شد.

نبيل العربي، دبيركل اتحاديه عرب اعلام كرد كه امضاي طرح اعزام ناظران اتحاديه به سوريه از سوي مقامات دمشق به اين معنا نيست كه تحريم‌ها عليه اين كشور فورا لغو مي‌شود و لغو اين تحريم‌ها نيازمند برگزاري نشست اتحاديه عرب در سطح وزيران امور خارجه و طرح اين مساله در اين نشست است.

وي كه در يك كنفرانس خبري پس از امضاي طرح اعزام ناظران اتحاديه عرب به سوريه توسط مقام‌هاي اين كشور سخن مي‌گفت، اعلام كرد كه نشست وزراي امور خارجه اتحاديه عرب كه قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود، به وقت ديگري موكول شده است.

العربي در ادامه عنوان داشت: اين طرح پايان كار نيست و آغازي است براي اجراي همه بندهاي توافق‌نامه اتحاديه عرب با سوريه كه مقام‌هاي اين كشور آن را امضا كرده‌اند.

وي درخصوص اصلاحات انجام‌ شده در طرح اتحاديه عرب نيز گفت: برخي اصلاحات و تغييرات در طرح ايجاد شده و برخي واژه‌هاي طرح نيز تغيير كرده است اما مهم در اين طرح، اجراي آن و حسن نيت طرفين نسبت به طرح است.

دبيركل اتحاديه عرب در ادامه اعلام كرد كه ظرف دو، سه روز آينده ابتدا يك هيات متشكل از كارشناسان حقوق بشر به رياست سمير سيف، معاون دبيركل اتحاديه عرب براي بررسي مسائل لجستيكي، مالي و اداري به سوريه اعزام خواهد شد و پس از آن ناظران اتحاديه شامل نمايندگان سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي كشورهاي عربي راهي اين كشور خواهند شد.

وي در ادامه عنوان داشت: هر گروه از ناظران اتحاديه از 10 تن و يا بيشتر تشكيل شده است و به مناطق مختلف سوريه اعزام مي‌شوند و تعداد پيشنهادي هيات اعزامي هم‌اكنون 100 تن است كه اين تعداد نهايي نيست و احتمال تغيير در آن وجود دارد و مدت اجراي اين طرح يك ‌ماه است.

دبيركل اتحاديه عرب درخصوص مواضع مخالفان سوريه گفت: هدف از اين طرح اين است كه از سوري‌ها حمايت شود و مخالفان نيز بايد از آن استقبال كنند.

العربي همچنين اعلام كرد كه مخالفان در نشستي كه به زودي در اتحاديه عرب برگزار مي‌شود، شركت مي‌كنند و پيشنهادها و نظرات خود را درخصوص مسائل كشورشان اعلام مي‌كنند و پس از آن از مقام‌هاي سوري نيز خواسته مي‌شود تا راهكارهاي لازم را براي اجراي اصلاحات به كار گيرند.

وي درخصوص ضمانت‌هاي اجرايي طرح و احتمال كارشكني در آن گفت: در اين خصوص ابهامي وجود ندارد، ظرف سه روز آينده يك هيات به سوريه اعزام مي‌شود و پس از آن نيز بقيه هيات‌ها عازم اين كشور خواهند شد و آنچه در سوريه مي‌گذرد را به طور كامل گزارش خواهند داد.

از سوي ديگر وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه‌اي با استقبال از امضاي طرح مذكور توسط مقامات سوري اعلام كرد كه اين طرح مي‌تواند به استقرار امنيت و پايان خشونت‌ها در سوريه بينجامد. مسكو معتقد است كه طرح مذكور، امنيت و سلامت ملت سوريه را فراهم خواهد كرد.

در همين حال ميشل سليمان، رئيس‌جمهور لبنان در سخناني با ابراز خشنودي از امضاي طرح اتحاديه عرب عنوان داشت كه اين طرح آغازي براي پايان دادن به وضعيت موجود در سوريه است و مي‌تواند باعث برقراري امنيت در اين كشور و منطقه شود.

وي در ادامه عنوان داشت: امضاي اين طرح باعث شد كه مساله سوريه همچنان در چارچوب كشورهاي عربي باقي بماند و اتحاديه عرب بتواند به نقش خود در عرصه كشورهاي عربي و منطقه بازگردد و بتواند به مساله اصلي كشورهاي عربي كه همان مساله فلسطين است، بپردازد.

از سوي ديگر وزارت امور خارجه آمريكا در اظهاراتي عجيب امضاي طرح مذكور توسط مقامات سوري را كم‌ اهميت اعلام كرد.

ويكتوريا نولاند، سخنگوي اين وزارتخانه اعلام كرد كه دمشق بارها چنين طرح‌هايي را امضا كرده، اما مهم آن است كه ما به صورت عملي نتيجه كار را ببينيم.

وي در ادامه تصريح كرد كه آمريكا مسائل سوريه و اجراي صحيح طرح را پيگيري خواهد كرد.

برنار والرو، سخنگوي وزارت امور خارجه فرانسه نيز در واكنش به امضاي طرح اتحاديه عرب از سوي مقامات سوري گفت: ما از ناظران اتحاديه عرب مي‌خواهيم كه هرچه زودتر كار خود را در سوريه آغاز كنند.

وي در اظهاراتي مداخله‌جويانه مدعي شد كه نظام بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه مشروعيت خود را از دست داده و نظارت‌ها بر دمشق بايد افزايش يابد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار