افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, حوادث -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

تجاوز جنسی اردوی میانمار به مسلمانان روهینگیا

اردوی میانمار

بعد از نسل کشی گسترده مسلمانان روهینگیا و آواره شده هزاران مسلمان دیگر این کشور این بار پرده از جنایت دیگری علیه این مردم مظلوم برداشته شده است.

دیدبان حقوق بشر نیروهای امنیتی میانمار را متهم به تجاوز جنسی گسترده علیه زنان و دختران مسلمان روهینگیا کرده است.

به نقل از رویترز، دیدبان حقوق بشر امروز پنجشنبه نیروهای امنیتی میانمار را متهم کرده است که در جریان عملیات پاکسازی قومی طی سه ماه گذشته علیه مسلمانان روهینگیا در ولایت راخین، مرتکب تجاوز جنسی گسترده علیه زنان و دختران شده است.

این راپور بر اتهاماتی که اوایل هفته جاری از سوی پرامیلا پاتن فرستاده خاص سازمان ملل در امور خشونت جنسی مطرح شده بود، صحه گذاشته است.

پاتن پیش از این در سخنانی تاکید کرد: مساله آزار و اذیت علیه اقلیت مسلمان روهینگیا به خصوص خشونت جنسی و شکنجه را در محکمه بین المللی کیفری مطرح و دنبال خواهم کرد. خشونت جنسی به صورت سازمان یافته و هدایت شده بوده و توسط نیروهای مسلح میانمار انجام شده است.

وی افزود: پاتن تصریح کرد: اقدامات وحشیانه خشونت جنسی در چوکات آزار و اذیت دسته جمعی رخ داده است که شامل کشتار بزرگسالان و اطفال، شکنجه ، سوزاندن و غارت قریه ها بوده است.

اردوی میانمار نیز روز دوشنبه با نشر راپوری همه اتهامات مربوط به تجاوز و کشتار توسط نیروهای امنیتی را رد کرده است.

در ماه سِپتِمبر آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل اوضاع در ولایت راخین را پاکسازی قومی ارزیابی و توصیف کرده است.

دیدبان حقوق بشر با 52 زن و دختر مسلمان روهینگیا که به بنگله دیش گریخته اند، صحبت کرده است و 29 نفر از آنها اعلام کرده اند که مورد تجاوز قرار گرفته اند.

اسکای ویلر گزارشگر حقوق بشر در امور زنان در دیدبان حقوق بشر و نویسنده این راپور تاکید کرد: تجاوز به یک عامل برجسته و ویرانگر در عملیات پاکسازی قومی علیه روهینگیا تبدیل شده است. اقدامات وحشیانه اردوی برمه، به طور وحشیانه ای به تعداد بیشماری از دختران و زنان آسیب رسانده است.

دیدبان حقوق بشر از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا تحریم تسلیحاتی را علیه میانمار و تحریم های هدفمند را علیه قوماندانان اردوی میانمار که مسئول نقض حقوق بشر هستند، اعمال کند.

میانمار اجازه ورود کمیته تحقیق سازمان ملل به این کشور را نداده است. این کمیته قصد بررسی و تحقیق د رباره اقدامات سرکوب گرایانه اردوی ملی و نیروهای امنیتی میانمار را داشته است.

 1. نعمت الله محمدی :

  خدا قتل عام گرداندشماراه

 2. Jawid Afghan :

  بختيار صاحب ډىر ښايىسته تصوير دى

 3. Zaralam Amiri :

  یاالله تمام مسلمانان را پیروز بگردان

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار