افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری فرانسه وارد مرحله رسمی شد

راساس قوانین انتخاباتی این كشور نامزدها مجاز خواهند بود تا 21 آوریل به مدت دو هفته به تبلیغات رسمی انتخاباتی خود اقدام كنند.

اولین مرحله از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه 22 آوریل و مرحله دوم آن نیز ششم ماه مه میلادی یعنی دو هفته بعد از سرگرفته می شود تا بدین طریق تكلیف سكاندار جدید قوه مجریه كشور به این طریق رقم بخورد.

در حالی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از امروز دوشنبه همزمان در سراسر كشور آغاز می شود كه برخی از نامزدها تبلیغات انتخاباتی خود را ولو به صورت غیر رسمی از حدود یكسال پیش آغاز كرده اند.

‘ فرانسوا اولاند’، از حزب سوسیالیست از جمله نامزدهای ریاست جمهوری فرانسه است كه تبلیغات انتخاباتی زود هنگام خود را از ماهها پیش با دیدارهای مردمی و گروهی و در راستای اهداف انتخاباتی آغاز كرده است.

نیكلا ساركوزی كه حدود دو هفته بیشتر از زمامداریش و در تكمیل ماموریت پنجساله برای اداره امور كشور باقی نمانده، از جمله نامزدهای انتخاباتی است كه تبلیغات انتخاباتی خود را دیر هنگام شروع كرد.

وی 15 فوریه سالجاری با شعار ‘ فرانسه قدرتمند’ به عنوان شعار اصلی انتخاباتی ، تصمیم رسمی برای شركت در رقابت های انتخاباتی را اعلام كرده و به جمع رقبا پیوست. وی تا این مرحله در اكثر نظرسنجی های صورت گرفته در مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری از ‘ فرانسوا اولاند ‘ نامزد پیشرو سوسیالیست ها عقب تر بود.

همانطوریكه نزدیكان ساركوزی در دولت راستگرای این كشور معتقد بودند كه وی طی برنامه و سخنرانی های انتخاباتی فشرده خواهد توانست رشته امور را در دست بگیرد ظرف روزهای اخیر توانسته است جایگاه مردمی خود را تا حدودی ترمیم نموده، و در كمتر از دو هفته مانده به انتخابات در نظرسنجی از اولاند برای مرحله اول انتخابات پیشی بگیرد.

ابتكار عمل وی از جمله در زمینه لیبی، اتخاذ برخی از سیاست های داخلی، اظهار برخی از وعده های انتخاباتی فریبنده از جمله دلایل بهبود جایگاه مردمی ساركوزی دستكم برای مرحله اول انتخابات از نظر برخی از كارشناسان امر ارزیابی می شود.

بویژه اینكه محبوبیت مردمی ساركوزی ظرف ماههای اول سالجاری میلادی به پایین ترین حد خود رسید.

نظرسنجی های اخیر نیز نشان داده كه ساركوزی خواهد توانست با درصدی اختلاف در مرحله اول، از اولاند به دلیل پراكندگی آرای نامزدهای مختلف از دو جناح چپ و راست، جلو بیفتد.

ولی در عین حال نیز نظرسنجی ها گویای آنست كه وی در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری با حدود 10 درصد اختلاف، صحنه را به اولاند واگذار خواهد كرد.

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد كه اولاند در مرحله دوم انتخابات كه ششم ماه مه میلادی برگزار می شود، حدود 54 درصد آرا را به خود اختصاص داده و ساركوزی را پشت سر خواهد گذاشت.

هم اكنون علاوه بر اولاند و ساركوزی، ‘ ژان لوك ملانشون ‘ از جناح چپ، ‘مارین لوپن’ از جبهه ملی راست افراطی و ‘ فرانسوا بایرو’ از راست دمكراتیك میانه در جایگاههای بعدی در نظرسنجی ها قرار دارند.

‘ فیلیپ پوتو’، ‘ اوا ژولی ‘ ، ‘ نیكلا دوپون انیان ‘ ، ‘ ناتالی آرتو’ و ‘ ژاك شومیناد ‘، پنج تن دیگر از 10 تن نامزد این دوره از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از سوی احزاب فعال هستند كه در مقایسه نظرسنجی ها با پنج نامزد اول ، از آرای كمتری برخوردارند.

اولین مرحله از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه 22 آوریل و دومین مرحله آن ششم ماه مه میلادی برگزار می شود.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار