افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 31 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

تبعید یک باشنده بحرینی به عراق

بحرینی

یکی از باشنده گان بحرین بلافاصله پس از پایان حبس ۲ ساله‌اش، توسط دولت این کشور به نجف تبعید شد.

صبح امروز (سه‌شنبه) ابراهیم کریمی از ساکنین جزیره المحرق بحرین با پایان محکومیت حبس دو ساله‌اش فورا با انتقال به میدان هوایی بحرین توسط نیروهای امنیتی به عراق تبعید شد.

کریمی که در نیمه شب 26 سِپتِمبر 2015 با هجوم نیروهای امنیتی به منزلش در منطقه الدیر بازداشت شده بود به اتهام شوراندن مردم علیه نظام، اهانت به عربستان و پادشاه آن به وسیله نشر توئیت در شبکه تویتر به دو سال حبس و پرداخت 2000 دینار بحرینی (معادل تقریبی 5300 دالر) محکوم شده بود. محکمه بحرین توئیتی را به کریمی نسبت داده که در آن پادشاه عربستان به علت وقوع فاجعه منا بی کفایت خوانده شده است اما کریمی در صحن محکمه هرگونه ارتباط خود با این صفحه‌ی تویتر نفی کرد.

همچنین پس از آغاز انقلاب 14 فِبریوری بحرین حکم سلب تابعیت بحرینی از ابراهیم کریمی در 7 نووِمبر 2012 به همراه سی نفر دیگر توسط وزارت امور داخله صادر گردیده و کریمی متعاقبا در سال 2014 به اخراج از بحرین محکوم شده بود و محکمه تجدید نظر در آن را وارد ندانست. کریمی مانند دیگر باشنده گان بحرینی پس از صدور حکم سلب تابعیت با باقی ماندن بدون احراز هرگونه تابعیت و هویت رسمی از تمامی حقوق خود محروم شده بود.

صبح امروز ابراهیم کریمی با پایان مدت محکومیت دوساله‌اش و بدون هماهنگی با خانواده فورا توسط نیروهای امنیتی به میدان هوایی بحرین منتقل شد و به نجف اشرف تبعید گردید.

سازمان عفو بین‌الملل پیش از این در نامه‌ای با هشدار نسبت به وضعیت ابراهیم کریمی و محکومیت و سلب تابعیت بحرینی وی حکم صادره برعلیه او را مرتبط با حق آزادی بیان خوانده بود.

سازمان‌های حقوقی و مجامع بین‌الملل بارها اقدام بحرین به سلب تابعیت از باشنده گان منتقد نظام آل‌خلیفه را محکوم نموده و آن را انتقام‌جویی سیاسی و برخلاف موازین بین‌المللی خوانده‌اند.

جزیره کوچک بحرین تاکنون طی حکم‌های پادشاهی و یا توسط وزارت امور داخله اقدام به سلب تابعیت از بیش از 400 باشنده خود در قضایای سیاسی نموده است که در می آن تعداد زیادی از آنان که در داخل بحرین حضور داشته‌اند بدون داشتن هرگونه تابعیتی از این کشور اخراج شده و با تبعید به کشورهای مختلف بی‌خانمان گشته‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار