افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 22 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

تاكيد دبيركل اتحاديه عرب بر عدم ارسال گزارش سوريه به شوراي امنيت

دبيركل اتحاديه عرب با تاكيد بر اينكه طرحي براي ارسال پرونده سوريه به شوراي امنيت وجود ندارد، گفت: گزارش ناظران اتحاديه عرب در سوريه مربوط به اتحاديه عرب است و به هيچ كشور و يا سازماني ارسال نخواهد شد.

نبيل العربي، دبيركل اتحاديه عرب در گفت‌وگو با روزنامه عربستاني عكاظ اعلام كرد: هيچ طرحي براي فرستادن پرونده سوريه به شوراي امنيت وجود ندارد و گزارش رئيس ناظران اتحاديه عرب در سوريه به هيچ كشور يا سازمان بين‌المللي ارسال نخواهد شد.

وي در ادامه گفت: گزارش مذكور صرفا براي اتحاديه عرب فراهم شده و تنها كشورهاي عضو از آن مطلع مي‌شوند و طرحي در خصوص ارائه آن به طرف‌هاي خارجي يا سازمان‌هاي بين‌المللي وجود ندارد.

در همين حال احمد بن حلي، معاون دبيركل اتحاديه عرب نيز اعلام كرد كه نشست امروز (يكشنبه) اتحاديه عرب در خصوص تحولات سوريه فرصتي براي همه گروه‌هاي اين كشور از جمله مخالفان است تا به وضعيت كنوني در كشور پايان دهند.

وي در ادامه اعلام كرد كه نبيل العربي گزارش ناظران اتحاديه عرب را به وزراي امور خارجه كشورهاي عضو داده است و اين گزارش شامل ماموريت‌ها، ديده‌ها و شنيده‌هاي ناظران اتحاديه عرب از 24 دسامبر تا 18 ژانويه است كه از مناطق مختلف سوريه جمع‌آوري شده است.

منابع آگاه در اتحاديه عرب نيز اعلام كردند كه در نشست امروز ماموريت ناظران اتحاديه عرب در سوريه تمديد خواهد شد اما اعلام خواهد شد كه اقدامات سوريه در اجراي طرح اتحاديه عرب كامل نبوده است.

بنا به گفته اين منابع، علاوه بر تمديد ماموريت ناظران اتحاديه عرب تعداد آنها به حدود 300 نفر نيز افزايش خواهد يافت.

در همين حال مراد مدلسي، وزير امور خارجه الجزاير با اعلام اينكه در صورت دخالت‌هاي خارجي در امور داخلي سوريه هيچ كس از شر اين دخالت در امان نخواهد بود، گفت: كشورش عقيده دارد كه اتحاديه عرب مي‌تواند مساله سوريه را حل و فصل كند.

كامل عمرو، وزير امور خارجه مصر نيز با رد دخالت خارجي در سوريه گفت: تلاش‌هاي اتحاديه عرب در سوريه براي پايان دادن به وضعيت اين كشور هنوز شكست نخورده و قاهره هر نوع دخالت خارجيان را در امور داخلي سوريه رد مي‌كند و عقيده دارد اين مساله باعث پيچيده شدن وضعيت سوريه مي‌شود.

هوشيار زيباري، وزير امور خارجه عراق نيز با تاكيد بر ضرورت ادامه ماموريت ناظران اتحاديه عرب در سوريه اظهار داشت: فرصت حل و فصل سياسي مساله سوريه هنوز باقي است و تلاش‌هاي اتحاديه عرب در سوريه و نيز ماموريت ناظران اتحاديه عرب در اين كشور بايد ادامه يابد.

از سوي ديگر، خبرگزاري سانا به نقل از مقامات قضايي اين كشور اعلام كرد كه پس از صدور عفو عمومي از سوي بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه تعداد بازداشت شدگان حوادث اخير در اين كشور كه از زندان آزاد شدند به 5255 نفر رسيده است.

سانا همچنين به نقل از منابع امنيتي سوريه اعلام كرد كه گروه‌هاي مسلح تروريست به يك اتوبوس حامل زندانيان سوري كه مقامات سوري آنها را به ادلب منتقل مي‌كردند حمله كرده‌اند كه طي آن 16 تن كشته و بيش از 30 تن زخمي شده‌اند.

بنا به گفته مقامات امنيتي سوريه، ابتدا يك بمب كار گذاشته شده بر سر راه اين اتوبوس منفجر شد كه اين امر باعث كشته شدن 14 تن از بازداشت شدگان شد پس از آن افراد مسلح با حمله به نيروهاي امنيتي همراه با اين كاروان دو تن از آنها را كشته و تعدادي را زخمي كردند.

در همين حال مخالفان سوريه رسما خواهان ارسال پرونده سوريه به شوراي امنيت شدند.

سخنگوي مخالفان سوريه با اعلام اينكه تلاش‌ها براي حل و فصل سياسي وضعيت سوريه بي‌فايده است، گفت: ما به طور رسمي از اتحاديه عرب خواسته‌ايم كه پرونده سوري را به شوراي امنيت ارجاع دهد.

سخنگوي نظاميان مخالفان دولت سوريه نيز اعلام كرد كه آنها به اقدامات نظامي خود عليه دولت اين كشور ادامه مي‌دهند.

اين در حالي است كه نظاميان مخالف سوريه پيشتر از توقف حملات خود به دولت و نظاميان سوري خبرداده بودند.

در همين حال منابع آگاه در اتحاديه عرب اعلام كردند كه يك هيات از سازمان ملل براي آموزش ناظران اتحاديه عرب وارد قاهره شده است.

بنا به گفته اين منابع، هيات مذكور به آموزش ناظران اتحاديه عرب در سوريه مي‌پردازد و اين آموزش تمامي ناظران اتحاديه عرب چه آنهايي كه هم اكنون در سوريه هستند و چه كساني كه بعدا به اين كشور اعزام مي‌شوند را در بر خواهد گرفت.

از سوي ديگر، كاخ سفيد با رد دخالت نظامي در سوريه همانند آنچه كه در ليبي رخ داد مدعي شد كه رئيس جمهوري سوريه تسلط خود را بر كشورش از دست داده است.

جي كارني، سخنگوي كاخ سفيد در سخناني مدعي شد كه بشار اسد تسلط خود را بر كشورش از دست داده و سوريه را به سوي يك پايان خطرناك سوق مي‌دهد.

وي با رد اينكه شوراي امنيت در پرونده سوريه دخالت نمي‌كند، گفت: سازمان ملل مطمئنا نظاره‌گر وضعيت كنوني سوريه نخواهد بود بلكه جامعه جهاني با مقامات آمريكا تلاش‌هايي را براي فشار بر سوريه و منزوي كردن دولت اين كشور آغاز كرده‌اند و اين امر تاثير خود را در سوريه به خوبي گذاشته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار