افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

تاخت و تاز بی شرمانۀ داماد ترمپ و بن سلمان در منطقه

جارد کوشنر + بن سلمان

به گزارش یک روزنامه انگلیسی، تصمیم اخیر دونالد ترمپ ، درباره قدس حاصل توافق جارد کوشنر ، داماد و مشاور وی با ولیعهد عربستان سعودی می باشد.

گاردین در مطلبی با عنوان جارد کوشنر در حال آشوب‌آفرینی در خاورمیانه است، می‌نویسد: به نظر می‌رسد شعله‌های آتش از سراسر خاورمیانه، از فلسطین گرفته یا یمن زبانه می‌کشد. منطقه، از قبل هم در لبه پرتگاه به نظر می‌رسید، اما اتفاقات اخیر تنها مسایل را بدتر کرده‌اند. در حالی که هرج و مرج در منطقه برای هر ناظری عیان است، آنچه کمتر به چشم می‌آید نقش جارد کوشنر در بحران‌‌آفرینی است.

روزنامه انگلیسی در ادامه نوشته است: به نظر می‌رسد کوشنر در نقش خود من‌حیث مشاور خاص رییس‌جمهور امریکا به این نتیجه رسیده که می‌تواند سراسر خاورمیانه را دوباره طراحی کند. او اکنون با دوست صمیمی جدیدش، محمد بن سلمان 32 سال در حال آشوب‌آفرینی در خاورمیانه هستند.

گاردین به سفر اخیر کوشنر به ریاض و دیدار او با بن سلمان اشاره کرده و نوشته راپور‌ها حاکی است دو طرف تا پاسی از شب بیدار بوده و پلان‌هایی را برای منطقه تدوین کرده‌اند. مشخص نیست که آنها در آن دیدار بر سر چه مسایلی توافق کرده‌اند، اما ترمپ بعد از سرکوبگری‌های اخیر بن سلمان و دستگیری شاهزاده‌های سعودی، در توئیتی با بیان اینکه به بن سلمان اعتماد بالایی دارد، او را مورد تمجید قرار داد.
اما ایتلاف کوشنر و بن سلمان، اهدافی فراتر از ریاض را دنبال می‌کنند: سعودی‌ها و امریکایی اکنون در حال پیشبرد توافقی محرمانه برای صلح میان فلسطینی‌ها و اسراییلی‌ها هستند که بیش از هر زمان دیگر به نفع اسراییل است.

احمد طیبی ، نماینده فلسطینی‌تبار کنست اسراییل برخی از محورهای این توافق را در گفت‌وگو با نیویارک‌تایمز آشکار کرده است: کشور فلسطین به طور کامل به رسمیت شناخته نخواهد شد و برای فلسطین تنها حق حاکمیت از لحاظ اخلاقی در نظر گرفته می‌شود.

گاردین می‌نویسد: این در واقع، اصلاً توافق نیست و تنها توهین به مردم فلسطین محسوب می‌شود. یک مقام عربی دیگر در راپور روزنامه نیویارک‌تایمز می‌گوید این پلان از جانب کسی مطرح شده که فاقد تجربه است اما قصد چاپلوسی برای رییس‌جمهور امریکا دارد. در واقع به نظر می‌رسد که محمد بن سلمان در تلاش است فلسطین را من‌حیث تحفه به جارد کوشنر تقدیم کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار