افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 17 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

بن لادن به دنبال ترور اوباما و پترائوس بود

 

 

 

اسنادي كه پس از كشته شدن اسامه بن لادن توسط نيروهاي ويژه آمريكايي در اقامتگاهش در شهر ابيت آباد پاكستان به دست آمده نشان مي‌دهد كه وي به شبكه القاعده دستور داده بود تا سلول‌هاي ويژه‌اي را در پاكستان و افغانستان به منظور حمله به هواپيماي حامل باراك اوباما و ديويد پترائوس، فرمانده وقت نيروهاي خارجي در افغانستان سازماندهي كند.

به نوشته روزنامه‌ هافينگتون پست، اسامه بن لادن، رهبر القاعده در تشريح فرمان خود خطاب به عطيه عبدالرحمان، قائم مقام ارشد خود مي‌نويسد: علت تمركز بر آن‌ها اين است كه اوباما در مقام رياست جهان كفر است و كشتن وي به طور خودكار باعث مي‌شود جوبايدن، معاون وي رياست جمهوري را برعهده بگيرد. جو بايدن كاملا براي اين سمت ناآزموده و بدون آمادگي است كه اين موضوع آمريكا را به طرف بحران مي‌برد. در مورد ديويد پترائوس نيز وي چهره‌اي تاثيرگذار است و كشتن وي مسير جنگ در افغانستان را دگرگون مي‌كند.

مقام‌هاي دولت آمريكا اين توطئه القاعده عليه اوباما و پترائوس را كم اهميت شمرده و بر جدي نبودن آن تاكيد كردند.

اين توطئه در يكي از اسنادي كه توسط نيروهاي ويژه آمريكايي از اقامتگاه اسامه بن لادن در پاكستان پس از كشتن وي منتقل شده، توصيف شده است.

اين اسناد بنا به گفته خبرنگار هافينگتون پست پس از خارج شدن اين اسناد از حالت سري متن اصلي عربي و ترجمه آن‌ها در معرض ديد عموم قرار خواهد گرفت.

بر طبق اين اسناد فردي كه بن لادن اميدوار بود بتواند حملات عليه اوباما و پترائوس را اجرا كند الياس كشميري، شبه نظامي معروف پاكستاني بوده است.

بن لادن به عطيه عبدالرحمان تاكيد مي‌كند: لطفا از برادر الياس بخواه تا جزئيات اقداماتي را كه در راستاي تحقق اين هدف انجام داده براي من بفرستد.

يك ماه پس از مرگ بن لادن، عطيه عبدالرحمان، كشميري نيز در حمله يك هواپيماي بدون سرنشين آمريكايي كشته شد.

بن لادن در دستورالعمل 48 صفحه‌اي از عطيه تقاضا مي‌كند تا هر تلاشي كه بتواند، انجام دهد تا حملات بزرگ همچون 11 سپتامبر در خاك آمريكا اجرا كند به جاي آنكه در كشورهاي مسلمان عمليات انجام دهد.

وي به عطيه اظهار مي‌دارد: از برادران در همه مناطق بخواه كه پرس‌وجو كنند و ببينند آيا برادري دارند كه بتواند در آمريكا عمليات انجام دهد، در آنجا زندگي مي‌كند و يا سفر به آمريكا براي او آسان است؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار