افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

بمباران صدها نقطه در غزه توسط جنگنده های هوایی و دریایی اسراییل!

ارتش اسراییل نیز در پاسخ به این حملات جنبش حماس، غزه را از هوا و دریا هدف حملات توپخانه ای و موشکی قرار داد؛ گفته می شود صدها نقطه در غزه توسط جنگنده های اسراییلی بمباران شده است.
در پنجمین روز آغاز درگیری ها بین نیروهای حماس و ارتش اسراییل، ناوهای اسراییلی نیز غزه را از دریا به توپ بست؛ رسانه ها و شاهدان عینی در غزه گفته اند که در نتیجه این حملات ده ها غیرنظامی فلسطینی کشته و زخمی شده اند.

بی بی سی گزارش داده است که در نتیجه اصابت موشک به یک مرکز رسانه ای در غزه شماری روزنامه نگار فلسطینی مجروح شده اند.
به گفته خبرنگار بی بی سی در غزه، مردم حتی در شب نیز نمی توانند از خانه های خود خارج شوند، زیرا هواپیماهای بدون سرنشین اسراییلی به طور مداوم در آسمان غزه در پروازند.
گفته می شود که کلیه مراکز آموزشی و ادارات دولتی در غزه تعطیل شده و تنها مراکز بیمارستانی در این شهر به فعالیت خود ادامه می دهد.
شاهدان عینی گفته اند که کلیه بیمارستان های غزه مملو از مجروحان حملات هوایی و دریایی ارتش اسراییل است و دیگر جایی برای مجروحان اضافی باقی نمانده است.

مقامات امنیتی اسراییل می گویند که سپر دفاع ضد موشکی اسراییل، موسوم به “گنبد آهنین” در شهر تل آویو تقویت شده است.
روز گذشته (شنبه، 27 عقرب) این سپر دفاع ضد موشکی، یک فروند موشک که از سوی حماس به سمت تل آویو پرتاپ شده بود را رهگیری و منهدم کرده است.
یک مقام اسراییلی به خبرنگاران گفته است که 90 درصد موشک های حماس توسط سپر دفاع ضد موشکی اسراییل رهگیری و منهدم شده است.
براساس تازه ترین آماری که مقامات بهداشتی و درمانی غزه منتشر کرده اند 48 فلسطینی در این درگیری ها کشته شده اند.
به گزارش رسانه ها از غزه، بامداد امروز ناوهای اسراییلی غزه را هدف تازه ترین حملات توپخانه ای قرار داده است؛ هنوز گزارشی از تلفات جانی این دور از حملات توپخانه ای ناوهای اسراییلی منتشر نشده است.

مقامات اسراییلی می گویند که گزینه حمله زمینی به غزه همچنان روی میز ارتش اسراییل قرار دارد.
یک مقام ارتش اسراییل نیز گفته است که هنوز صدها نقطه دیگر در غزه وجود دارد که هدف حملات هوایی و دریایی ارتش اسراییل قرار خواهد گرفت.

گفته می شود که شب گذشته جنگنده های اسراییلی، دفتر اسماعیل هنیه، نخست وزیر غزه را نیز بمباران کرده است؛ اما برخی منابع گزارش داده اند که در هنگام حمله هوایی اسراییل، این مرکز کاملا خالی بوده است.
در پاسخ به این حملات، نیروهای حماس نیز طی یک شبانه روز اخیر ده ها موشک به مناطق مختلف اسراییل شلیک کرده اند.
مقامات اسراییلی نیز گفته اند که بسیاری از این موشک ها توسط دفاع هوایی اسراییل موسوم به گنبد آهنین رهگیری و منهدم شده است.
بعضی از رسانه ها همچون بی بی سی گزارش داده که باراک اوباما با مقامات اسراییلی تماس گرفته و آنان را از حمله زمینی به غزه برحذر داشته است.
واکنش اتحادیه عرب
رسانه ها گزارش داده اند که اتحادیه عرب نیز در قاهره نشست اضطراری تشکیل خواهد داد و اعلام کرده است که در روزهای آینده یک هیئت را به غزه گسیل خواهد کرد.
رییس جمهور مصر نیز گفته است که نشانه هایی از احتمال دست یابی دو طرف به آتش بس وجود دارد، اما هنوز نمی توان آن را تضمین کرد.
گفته می شود که رجب طیب اردوغان نیز برای شرکت در نشست اضطراری اتحادیه عرب به قاهره سفر کرده و با رییس جمهور مصر نیز دیدار کرده است.
همچنین گفته شده که خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی حماس نیز در این نشست حضور خواهد داشت.
رسانه ها گزارش داده اند که مرکز پلیس غزه نیز هدف حملات هوایی اسراییل قرار گرفته و ویران شده است؛ همچنین منازل مسکونی عده ای از رهبران امنیتی حماس نیز هدف این حملات هوایی قرار گرفته است.
پیش از این باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا نیز در واکنش به حملات اسراییل به نوار غزه گفته بود که اسراییل حق دارد از خود در برابر حملات حماس دفاع کند.
مقامات اسراییلی نیز اعلام کرده اند که هیچ فرقی بین شاخه نظامی و سیاسی حماس وجود ندارد و هر آنچه که متعلق به این گروه باشد هدف حملات ارتش اسراییل قرار خواهد گرفت.

منابع خبری گزارش داده اند که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در یک تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو از ادامه حملات اسراییل به غزه اظهار نگرانی کرده و خواستار پایان دادن به این حملات شده است.
همچنین گفته می شود که در نتیجه پرتاب شصت موشک از سوی نیروهای حماس به اسراییل چند ساختمان آسیب دیده و چهار سرباز اسراییلی نیز زخمی شده اند.
بر اثر اصابت یک راکت حماس به شهر بندی اشدود اسراییل نیز چند شهروند اسراییلی زخمی شده اند.
در یک اقدام دیگر، ارتش اسراییل هزاران نفر از نیروهای احتیاط خود را به خدمت فراخوانده است؛ گفته می شود اسراییل بیش از 90 هزار نیروی احتیاط دارد.
بر اساس آمارهایی که منابع اسراییلی منتشر کرده اند تاکنون 492 موشک از سوی حماس به خاک اسراییل پرتاب شده که 245 فروند از آنها توسط گنبد آهنین اسراییل در آسمان منهدم شده است.
در واکنش به حملات اسراییل، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفته که اسراییل دارد جامعه جهانی را با سه کشته خود تحت فشار قرار می دهد.
به گفته او در حقیقت اسراییل آتش بس را نقض کرده است.
به نقل از رسانه ها اسراییل، خانه رهبر حماس را نیز هدف حمله قرار داده است؛ خانه رهبر حماس در اردوگاه آواره گان جبلیه، پرتراکم تریم نقطه جمعیتی نوار غزه، قرار دارد.
برخی از منابع در نوار غزه تایید کرده اند که در این حمله 30 نفر زخمی شده که شماری از آنها را کودکان تشکیل می دهد.
در مقابل طرف های اسراییلی نیز ادعا کرده اند که آنها تنها مراکز استقرار سکوهای موشکی حماس، انبارهای اسلحه و تونل های زیرزمینی قاچاق را هدف حملات خود قرار داده اند.
این مقامات تاکید کرده اند که حماس سکوهای پرتاب موشک را در مناطق پرجمعیت غزه مستقر کرده است.
اتحادیه عرب نیز در بیانیه ای حملات اسراییل به غزه را محکوم کرده و از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است که هر چه زودتر اسراییل را وادار به توقف این حملات کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار