افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

بلاتکلیفی انگلیس نسبت به اوضاع میانمار

روهینگیا میانمار

به راپور پارلمان انگلیس، دولت لندن باید هر چه سریعتر تحقیقات و ارزیابی خود را نسبت به اوضاع مسلمانان روهینگیا انجام دهد.

به نقل از آژانس خبررسانی آناتولی، کمیته امور خارجی پارلمان انگلیس در راپوری اعلام کرد: خشونت علیه مسلمانان روهینگیا در ولایت راخین واقع در شمال میانمار… شاید جنایت علیه بشریت و حتی نسل کشی و پاکسازی قومی باشد.

این راپور که موسوم به خشونت در ولایت راخین و واکنش انگلیس است، روز گذشته نشر شده است. این راپور به فقدان تلاش های کافی از سوی دولت انگلیس و جامعه بین المللی برای اذعان به خشونت های اردوی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا اشاره کرده است.

این راپور افزود: طفره رفتن دولت انگلیس نسبت به طبقه بندی کردن این خشونت، به طور ناخوشایندی گیج کننده است. دولت انگلیس همچنین موفق به تجزیه و تحلیل حقوقی نسبت به این اقدامات خشونت آمیز نشده است. این مساله به هیچ وجه برای ایفای نقش بین المللی انگلیس کافی نبوده است و دولت لندن باید هر چه سریعتر تحقیقات و ارزیابی خود را نسبت به اوضاع مسلمانان روهینگیا انجام دهد.

کمیته امور خارجی پارلمان انگلیس خواستار آن شده است که قوماندان اردوی میانمار باید مسئولیت اعمال خشونت علیه مسلمانان روهینگیا را بر عهده بگیرد.

این راپور افزود: به نظر می رسد توافق جامعی در این خصوص وجود دارد که نقض حقوق بشر به طور گسترده ای در جریان این بحران اتفاق افتاده است ولی ما دیدگاه های مختلفی را در مورد چگونگی تفکیک و تعریف این خشونت ها شنیده ایم، برخی بر این باورند که بدرفتاری و خشونت نیروهای امنیتی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا باید پاکسازی قومی در نظر گرفته شود، یا جنایت علیه بشریت و یا حتی نسل کشی.

در راپور این کمیته آمده است: نماینده گان پارلمان انگلیس از اینکه پاسخ های دولت لندن به سئوالات مربوط به این خشونت کاملا شفاف و روشن نبوده، شگفت زده هستند و وزارت خارجه انگلیس نیز ظاهرا تمایلی به تعریف و دسته بندی این خشونت ها ندارد. اگر جنایتی صورت گرفته است، این اتفاقات را نمی توان تنها از طریق بازگرداندن آوارگان حل و فصل کرد و باید در محکمه به این جنایات رسیده‌گی شود تا افرادی که عامل اصلی این خشونت ها هستند، در برابر این اقدامات پاسخگو باشند.

نماینده گان پارلمان انگلیس نگران آن هستند که وزارت خارجه هیچ گونه تجزیه و تحلیلی درباره اوضاع ندارد و نماینده گان خواستار اعزام عاجل تیم کارشناسی برای جمع آوری شواهد درباره خشونت جنسی علیه مسلمانان روهینگیا هستند تا کمیته امور خارجی پارلمان درباره ارجاع این دوسیه به محکمه بین المللی کیفری تصمیم گیری کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار