افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 6 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

بشار جعفری : رییس مجمع عمومی سازمان ملل تاكنون پنج تخلف اداری انجام داده است

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل ناصر عبدالعزیز الناصر رییس قطری مجمع عمومی سازمان ملل را متهم كرد با وجود آن كه زمان زیادی از ریاست او بر مجمع عمومی نمی گذرد پنج تخلف اداری را مرتكب شده است.

بشار جعفری عصر سه شنبه در واكنش به اقدامات ضد سوری رییس مجمع عمومی سازمان ملل كه در نشست صبح امروز مجمع عمومی كه به موضوع سوریه اختصاص داشت، میكروفون جعفری را قطع كرده بود و به او اجازه دفاع نداده بود، كنفرانس خبری برگزار كرد و علیه الناصردست به افشاگری زد.

او به خبرنگاران مستقر در سازمان ملل توضیح داد كه رییس قطری مجمع عمومی بر اساس مقررات داخلی سازمان ملل تاكنون پنج تخلف اداری را انجام داده است.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تخلفات الناصر را این گونه برشمرد:

یك عدم اطلاع با هیات نمایندگی سوریه از برگزاری جلسه ومشورت با انها در حالی كه دستوركار جلسه درباره بحران سوریه بوده است.

دوم با وجود آن كه سخنگوی رییس مجمع عمومی سازمان ملل كتبا دستور كار نشست امروز شورای امنیت كه به موضوع سوریه اختصاص داشت را اعلام كرده بود، اما لحظاتی قبل از شروع نشست از ورود خبرنگاران جلوی گیری كرد و این نشست پشت درهای بسته انجام شد.

او به متن سخنرانی سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل اشاره كردو گفت تمامی سناریوهای انجام شده در صبح امروز از پیش طراحی شده بود و حتی سخنرانی سفیر عربستان و اتحادیه اروپا نیز درهمین راستا تعریف شده بود.

بشار جعفری از ضعف مدیریت و عدم توجه رییس مجمع عمومی به آیین نامه داخلی مجلس به عنوان خطای چهارم الناصر یاد كرد و گفت : بر اساس قانون بنده حق داشتم بعد از شنیدن اظهارات دبیركل سازمان ملل و نماینده ویژه بان كی مون در امور سوریه از مواضع كشورم دفاع كنم اما از ان كار هم جلوگیری شد.

وی افزود : هر چند نماینده روسیه خواستار ارایه توضیحات كامل از سوی نماینده دائم سوریه بود اما این حق را هم از من گرفتند.

جعفری گفت : در جریان نشست امروز مجمع عمومی از كشورهای عضو و شركت كننده در این مراسم درخواست كردم تا به خاطر كشته شدگان درسوریه یك دقیقه سكوت كنند اما رییس مجمع با كار شكنی از این كنار این درخواست هم گذاشت.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت : از همه این اشتباهات نتیجه می گیریم كه تنها هدف این نشست تخریب چهره ی سیاسی در سوریه بود و یك سناریوی از پیش طراحی شده بود.

مهم این است كه دولت سوریه رسما طرح شش ماده ای كوفی عنان را پذیرفته است ولی هنوز هیچ تضمینی برای پذیرش اتش بس از سوی مخالفان مسلح دولت سوریه دریافت نشده است و عنان نیز براین نكته اعتراف دارد.

جعفری با زیرسوال بردن ریاست الناصر بر مجمع عمومی عدم پاسخ وی به اعتراضات وی را نتیجه سه نكته میداند:نخست این كه رییس قطری مجمع عمومی سازمان ملل اصولا فاقد سواد سیاسی و اصول كاری را نمی داند.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار