افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

پوتین بر عزم روسیه برای دفاع از حقوق خود در مقابل زیاده خواهی های آمریكا تاكید كرد

پوتین در نخستین روز دوره سوم ریاست جمهوری خود با صدور حكمی اعلام كرد: مسكو تمام تلاش خود را برای گرفتن تضمین های حقوقی از آمریكا در باره ماهیت سامانه موشكی این كشور در قاره اروپا مبنی بر اینكه سپر یاد شده علیه روسیه هدف گیری نمی شود، به كار خواهد برد.

در حكم صادر شده از سوی رییس جمهوری روسیه آمده است: روسیه در روابط با آمریكا بطور پیگیرانه از رویكردهای خود در ارتباط با ایجاد سیستم پدافند موشكی این كشور دفاع خواهد كرد تا تضمین های حقوقی مستند در باره ماهیت این سامانه به مسكو داده شود.

پوتین همچنین خاطرنشان كرد كه روسیه سیاست حمایت از همكاری های سودمند و قابل پیش بینی با آمریكا را به شرط رعایت اصول برابری و عدم مداخله در امور داخلی یكدیگر و احترام متقابل به منافع دو طرف دنبال خواهد كرد.

رییس جمهوری روسیه در ادامه حكم خود ضمن تاكید بر لزوم تلاش برای توسعه همكاری های اقتصادی-بازرگانی میان مسكو و واشنگتن وعده داد كه برای جلوگیری از اعمال تحریم های یكجانبه از سوی آمریكا علیه شخصیت های حقیقی و حقوقی روس تلاش كند.

وی همچنین اجرای قرارداد كاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی میان روسیه و آمریكا موسوم به ‘استارت’ را حائز اهمیت دانست و بر لزوم تلاش برای تامین شرایط اجرای آن تاكید كرد.

مساله امنیت موشكی قاره اروپا و تصمیم آمریكا برای استقرار سامانه موشكی در كشورهای این قاره، مهمترین اختلاف مسكو و واشنگتن می باشد كه در سال های اخیر تنش های شدیدی را در روابط دو كشور به وجود آورده است.

مسكو استقرار سامانه موشكی آمریكا در قاره اروپا به ویژه در مناطق همجوار مرزهایش را تهدید جدی برای امنیت خود می داند.

‘دمیتری مدودیف’ رییس جمهوری روسیه اعلام كرده است، در صورتی كه سامانه پدافند موشكی آمریكا در كشورهای قاره اروپا مستقر شود، روسیه تدابیر متقابلی از جمله استقرار موشك های ‘اسكندر’ در غرب این كشور و خودداری از نابودی بخشی از تسلیحات تهاجمی راهبردی اتخاذ خواهد كرد.

در تازه ترین دور تنش ها میان مسكو و غرب بر سر سپر دفاع موشكی، ‘نیكلای ماكاروف’ رییس ستاد كل نیروهای مسلح روسیه تهدید كرد كه مسكو در صورت ادامه اجرای این طرح از سوی واشنگتن بدون توجه به منافع و نگرانی های روسیه زیرساخت های آمریكایی را در كشورهای اروپایی هدف قرار خواهد داد.

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار