- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

بحران در عربستان/ اعتراضات علیه گرانی ادامه دارد!

تظاهرات عربستان [1]

به گزارش افغان تلکس به نقل از پایگاه عربی 21، در پی بحران مالی در عربستان فعالان سعودی به اعتراضات خود نسبت به افزایش قیمت ها و مالیات‌های مختلف ادامه‌ می‌دهند.

این فعالان در شبکه‌ اجتماعی تویتر با راه‌اندازی هشتگی با عنوان ای پادشاه، معاش ها جوابگوی نیازها نیست ، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور را مستقیماً خطاب قرار دادند.

فعالان سعودی در نوشته‌های خود در تویتر ضمن گلایه مندی از وضعیت اقتصادی، درباره افزایش نرخ جرم و بدرفتاری‌ها در این کشور در پی بحران مالی که فیصد زیادی از باشنده گان این کشور با آن مواجه هستند هشدار دادند.

دولت عربستان یکم جَنیوری جاری (11 جدی) بهای سوخت را در این کشور از 82 الی 126 فیصد افزایش داد.

این تصمیم دولت عربستان خشم باشنده گان این کشور را برانگیخته است. باشنده گان عربستانی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که دولت اموال آن‌ها را غارت کرده و آن‌ها را به لبه پرتگاه رسانده اند.

فعالان عربستانی می‌گویند که آن‌ها آمار و ارقام‌هایی را که دولت این کشور برای توجیه نیاز به افزایش بهای پطرول نشر کرده باور نمی‌کنند.

اقتصاد عربستان با بحران شدیدی دست‌وپنجه نرم می‌کند خاصتا اینکه نیمی از ذخایر ارزی خود را طی دو سال و نیم اخیر به‌سبب جنگ‌افروزی در یمن و مناطق دیگر از دست داده است که این مسئله به خطرات مالی و اقتصادی بزرگی اشاره می‌کند که بزرگترین کشور صادرکننده تیل در جهان را به‌سبب کاهش شدید قیمت تیل و افزایش سرسام‌آور ماجراجویی نظامی و جنگ علیه یمن تهدید می‌کند.

ذخایر ارزی عربستان از حدود 347 ملیارد دالر در دیسِمبر 2014 به حدود 165 ملیارد دالر کاهش یافته است.