افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

با تحریم نفتی جمهوری اسلامی ایران همکاری نمی کنیم

با وجود تلاش‌هاي امريکا براي همراه کردن مقام‌هاي چين با تحريم نفتي ايران، پکن بار ديگر مخالفت خود را با تحريم‌هاي يک‌جانبه عليه تهران اعلام کرده است.

تيموتي گئيتنر، وزير اقتصاد امريکا روز چهارشنبه  با هدف جلب حمايت پکن از تحريم ‌صادرات نفت عليه ايران وارد چين شد، اما مقامات اين کشور هيچ نرمشي از خود در مخالفت با تحريم‌هاي واشنگتن نشان ندادند.

ليو ويمين، سخنگوي وزارت خارجه چين در يک نشست خبري گفت: “غيرمنطقي است که کشوري قوانين داخلي خود را به جاي قوانين مهم بين المللي اعمال کند و از ديگر کشورها نيز بخواهد آن‌ها را به اجرا بگذارند.”

ويمين افزود، چين به عنوان “يک کشور در حال توسعه بزرگ” به واردات نفت از ايران ادامه خواهد داد تا “تقاضاي معقول انرژي” خود را تامين کند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) به نقل از پرس تی وی، سخنگوي وزارت خارجه چين تاکيد کرد: “ما همواره تکرار کرده‌ايم که همکاري چين با ايران در بخش انرژي عادي و شفاف است و اين همکاري‌ها ناقض قطع‌نامه‌هاي شوراي امنيت نيستند.”

وي در ادامه افزود، پکن ارتباط برنامه ‌هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران با انجام مبادلات بازرگاني با اين کشور را رد مي‌کند.

ويمين تصريح کرد: “چين معتقد است همکاري‌هاي عادي در بخش انرژي و تقاضاي معقول، هيچ ارتباطي با برنامه هسته‌اي ايران ندارد و اين همکاري‌ها نبايد تحت تاثير قرار بگيرند.”

ايران در ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ روزانه ۶۲۲ هزار بشکه نفت خام به چين صادر کرد که اين ميزان جايگاه ايران را به عنوان سومين کشور تامين‌کننده نفت خام مورد نياز چين محفوظ مي‌دارد.

آژانس در گزارش ماه نوامبر خود، با تکرار ادعاي امريکا و غرب، امکان تلاش تهران براي استفاده نظامي از برنامه هسته اي را مطرح کرد.

اين درحالي است که تهران ضمن همکاري کامل با ناظران و نمايندگان آژانس براي هرگونه نظارت بر تاسيسات هسته اي ايران و رفع هرگونه ابهام از برنامه صلح آميز هسته اي اين کشور، تاکيد مي‌کند به عنوان يکي از امضاکنندگان پيمان منع گسترش جنگ‌افزارهاي هسته‌اي و يکي از اعضاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، از حق توسعه و دستيابي به فن‌آوري صلح‌آميز هسته‌اي برخوردار است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار