افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 26 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

اگر جانم به خطر بيفتد از عراق خارج مي‌شوم

معاون رئيس جمهوري عراق با تاكيد بر آمادگي‌اش براي حضور در دادگاه كردستان عراق تاكيد كرد كه اگر در عراق جانش به خطر بيفتد، اين كشور را ترك خواهد كرد.

طارق الهاشمي، معاون رئيس جمهوري عراق كه اخيرا به دست داشتن در انفجار تروريستي مقابل پارلمان اين كشور متهم شده در گفت‌وگو با روزنامه الرياض عنوان داشت: زماني كه آمريكايي‌ها در عراق حضور داشتند، نوري المالكي، نخست وزير عراق شجاعت كافي براي به جريان انداختن اين پرونده‌ و يا ايجاد اين بحران سياسي را نداشت.

وي در ادامه افزود: شايد المالكي مي‌ترسيد كه آمريكايي‌ها در اين مساله مداخله كنند، به همين دليل اين موضوع را تا زمان عقب‌نشيني آنها به تاخير انداخت. مسئوليت‌ پيامدهاي اين بحران متوجه المالكي است.

الهاشمي همچنين تاكيد كرد: وظيفه انجام اصلاحات در كشور وظيفه‌اي بسيار سخت خواهد بود و ما با راهكار توافقي كه كشور را وارد مرحله جديدي كند، موافق هستيم.

وي در ادامه افزود: مساله صدور حكم جلب من در راستاي تسويه حساب‌هاي سياسي صورت گرفته است، اعترافاتي كه از سوي تلويزيون پخش شد، اعترافاتي دروغين است كه تحت فشار و تهديد گرفته شده است.

الهاشمي همچنين تاكيد كرد: مشاركت فهرست العراقيه در روند سياسي براي ساختن كشور گزينه‌اي ملي بود اما اين مسير مملو از چالش‌ها است، قرار بود ما نيز در اين روند براساس اصل مشاركت در تصميم‌گيري‌ها حضور داشته باشيم ولي اين مساله اتفاق نيفتاد. تك‌روي در تصميم‌گيري‌ها باعث به وجود آمدن اين بحران‌ها در عراق شده است.

وي در ادامه افزود: من از ابتدا خواهان صلح بوده و با تروريسم مبارزه مي‌كردم و تاوان سنگيني در اين زمينه پرداخت كرده‌ام. اتهام دست داشتن من در اقدامات تروريستي نادرست است و تنها بر پايه اعترافاتي دروغين مطرح شده است. هدف از اين اقدامات خالي كردن عرصه سياست از مخالفان است.

الهاشمي همچنين تاكيد كرد: المالكي مي‌گويد اطلاعاتي در خصوص دست داشتن سياستمداران عراقي در كشتار مردم دارد اما منتظر زمان مناسبي براي ارائه آنها به دادگاه است، آيا اين منطقي است؟ من نسبت به گسترش نفوذ ايران در عراق اعتراض داشتم اما ديگران ساكت بودند!

وي در ادامه افزود: حكم جلب من صادر شده و من آمادگي خود را براي حضور در دادگاه اعلام كردم، كمترين حق من اين است كه خواهان تحقق عدالت در اين زمينه باشم و درخواست انتقال اين پرونده از بغداد به منطقه كردستان عراق را ارائه دادم. من در دادگاه حضور پيدا مي‌كنم به شرط آنكه تمام شرايط براي دفاع از من فراهم باشد.

الهاشمي همچنين در گفت‌وگو با خبرگزاري فرانسه در شهر سليمانيه كردستان عراق عنوان داشت: مطمئنا خود را تحويل دادگاه بغداد نخواهم داد و ممكن است كشور را در صورت وجود خطر جاني ترك كنم.

وي در ادامه افزود: محافظان شخصي من خلع سلاح شده‌اند، تعداد زيادي از آنها دستگير شده‌اند و منزل من و دفاترم نيز در بغداد اشغال شده است.

الهاشمي همچنين تاكيد كرد: سيستم قضايي عراق تحت تاثير دولت مركزي عراق عمل مي‌كند و اين مشكل بزرگي است. مي‌دانم اگر بخواهم به تركيه بروم آنها از من استقبال مي‌كنند البته اگر بخواهم به خارج از عراق سفر كنم به عنوان معاون رئيس جمهوري در چارچوب پست خود سفر خواهم كرد نه براي پناهندگي سياسي.

منبع: ايسنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار