افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 21 اکتبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

اوباما = عامل اصلی افزایش فروش سلاح در آمریکا

روزنامه انگلیسی ˈاسکاتس منˈ در نوشتاری به تاثیر ریاست جمهوری اوباما بر بازار اسلحه در آمریکا پرداخته و نوشته است: گرچه انجمن ملی مالکان اسلحه، رییس جمهوری کنونی را بسیار ضداسلحه معرفی کرده بود، اما این صنعت از سیاست های اوباما سود زیادی برده است.

روزنامه انگلیسی در ادامه گزارش خود افزوده است: سال 2008 با ریاست جمهوری اوباما این تشویش بین مالکان اسلحه ایجاد شد که وی به طور حتم در صدد برخواهد آمد، خرید و فروش و مالکیت سلاح را محدود کند.

گرچه این اتفاق رخ نداد، اما سازندگان سلاح از این فضا استفاده کردند تا هرچه بیشتر فروش خود را افزایش دهند و در زمان کنونی نیز این دیدگاه بین دارندگان اسلحه در حال گسترش است که اوباما در چهارسال دوم ریاست خود سخت خواهد گرفت چون آخرین دوره مسئولیت ریاست جمهوری اش است و دیگر به رای مردم هم احتیاج نخواهد داشت.

در این گزارش آمده است: هرچند اوباما پس از آغاز مسئولیت، محدودیت بر بازار سلاح و مالکیت آن را اولویت خود اعلام نکرد، ولی فروشندگان سلاح با ترویج دیدگاههای خود، تا حد ممکن به مردم اسلحه فروختند.

در زمان حاضر هم با وجود رکود اقتصادی در آمریکا، صنعت اسلحه سازی شخصی این کشور در شرایط خوبی قرار دارد و فروش آن همواره رو به افزایش می باشد و گاه تا حدی است که عرضه کنندگان توان تامین نیازهای روزافزون را ندارند.

کارشناسان از جمله دلایل رونق بازار سلاح را در آمریکا اقتصاد بد، ترس از جرم و جنایت و تقاضای سلاح در میان سربازان به خانه برگشته آمریکایی می دانند که می خواهند برای از یاد نبردن مهارت های خود تمرین کنند.

اسکاتس من نوشته است: اما برخی دیگر بر این عقیده اند که اوباما عامل اصلی شتاب دهنده فرآیند فزونی خرید و فروش سلاح در آمریکا است.

ˈجیم بارتˈ تحلیلگر صنعتی مقیم نیویورک با تایید این نکته می گوید: انگیزه اصلی در این روند، اوباما است، زیرا بهترین ارمغانی بوده که تاکنون برای سازندگان سلاح در آمریکا پیش آمده است.

هفته گذشته اوباما در مناظره خود با میت رامنی، رقیب جمهوریخواهش در انتخابات ریاست جمهوری که قرار است ششم نوامبر (16 آبان) برگزار شود، پیشنهاد کرد که عرضه سلاح های جنگی ممنوع شود تا خشونت ها کاهش یابد. اما همراه رقیب خود گفتند نخست باید قوانین موجود در مورد اسلحه تقویت شود.

از سال 1950 تاکنون مطابق آمارهای رسمی، نزدیک به یک میلیون نفر در آمریکا به ضرب گلوله اسلحه های شخصی از پا درآمده‌اند.

براساس قانون اساسی آمریکا که برگرفته از دوران کشتار سرخپوست ها ساکنان بومی این سرزمین است و آزادی حمل و کاربرد سلاح به عنوان دفاع شخصی در این دوران، اکنون هر سال هزاران نفر در حمله های کور به مردم کشته می شوند که بیشتر آنان زنان و بویژه دانش آموزان و دانشجویان در مراکز آموزشی هستند.

بسیاری از سازمان های مردم نهاد و تشکل های پژوهشی اجتماعی در آمریکا خواستار ممنوعیت کامل فروش سلاح هستند ولی با توجه به حمایت صنعت اسلحه سازی و لابی قدرت این بخش در کاخ سفید، کنگره و نهادهای مسئول، تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نگرفته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار