افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

انگلیس خواستار همكاری ازبكستان برای برقراری صلح درافغانستان شد.

‘مارك سدویل’ نماینده ویژه نخست وزیر انگلیس در امور افغانستان و پاكستان روز چهارشنبه از ازبكستان خواست تا به تلاش های خود برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان ادامه دهد.

بخش مطبوعاتی وزارت امور خارجه ازبكستان اعلام كرد، سدویل در دیدارهای جداگانه با وزیر امور خارجه، رئیس كمیته امور خارجه مجلس، رئیس شورای امنیت ملی و وزیر دفاع ازبكستان آخرین وضعیت افغانستان در بخش های مختلف را بررسی كرد.

وی گزارشی از تعهدات لندن در دفاع از برقراری صلح و حفظ ثبات در افغانستان ارایه و تاكید كرد: انگلیس و نیروهای ائتلاف برای ثبات بهبود وضعیت مردم افغانستان در آینده تلاش خواهند كرد.

سدویل همچنین چگونگی توسعه روابط میان تاشكند و لندن، افزایش تجارت و سرمایه گذاری و مسائل مربوط به حقوق بشر را با طرف های ازبك بررسی كرد.

‘عبدالعزیز كاملف’وزیر خارجه ازبكستان نیز با بیان آنكه این كشور به عنوان همسایه شمالی افغانستان برای برقراری ثبات و امنیت كابل بیش از پیش تلاش خواهد كرد، افزود: تاشكند همكاری های خود را تا خروج كامل نیروهای خارجی از افغانستان در سال 2014 ادامه خواهد داد.

انگلیس یكی از بزرگترین شركای بازرگانی ازبكستان است كه در سال 2011 میلادی حجم مبادلات بازرگانی دو كشور افزون بر 177 میلیون و 700 هزار دلار شد.

براساس این گزارش، انگلیس استقلال ازبكستان را در 31 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخت و در 18 فوریه سال 1992 میلادی بین این دو كشور روابط سیاسی برقرار شد.

سدویل روز گذشته (سه شنبه) برای انجام رایزنی های دوجانبه با مقامات ازبكستان وارد تاشكند شد.

 

 

ا ی ر ن ا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار