افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

انتقاد کلینتون از نقض حقوق زنان در افغانستان

هیلاری کلینتون وزیر خارجه امریکا روز یکشنبه خواستار توقف نقض حقوق زنان در افغانستان شد و تاکید کرد زنان باید بخشی از فرایند توسعه آتی افغانستان باشند.

وزیر خارجه امریکا در کنفرانسی در توکیو گفت وی به شدت بر این باور است که هیچ کشوری در صورتی که نیمی از جمعیتش قدرت لازم را نداشته باشند، قادر به دستیابی به صلح، ثبات و رشد اقتصادی نیست.

کلینتون همچنین خواستار مبارزه با فساد بخشهای دولتی در افغانستان شد و گفت مسیر پیش روی افغانستان باید شامل مبارزه با فساد مالی، بهبود دولت، تقویت قانونمداری و دسترسی به فرصت های اقتصادی برای همه مردم افغانستان به ویژه زنان باشد.

کلینتون در این نشست از برنامه های امریکا برای تداوم حضور در افغانستان خبر داد و گفت دولت امریکا قصد دارد از کنگره بخواهد با تداوم کمک غیرنظامی امریکا به افغانستان تا2017 موافقت کند. وی گفت به منظور دستیابی به اهداف تعیین شده در افغانستان، باید تعهدات درباره این کشور افزایش یابد.

واشنگتن گفت از زمان حمله امریکا به افغانستان در سال 2001 میلادی تاکنون پیشرفت های فوق العاده ای در زمینه حقوق زنان در افغانستان صورت گرفته است و شمار دخترانی که به مدرسه می روند و زنان شاغل در حال افزایش است.

براساس آماری که وزارت خارجه امریکا ارائه کرده است در حال حاضر از هشت میلیون دانش آموزی که در مدارس ثبت نام می کنند نزدیک به چهل درصد دختر هستند. این در حالی است که در سال دو هزار و دو نهصد هزار دانش آموز در افغانستان وجود داشت و هیچکدام دختر نبودند.

امریکا همچنین اعلام کرده است اکنون 175 هزار معلم در افغانستان فعال هستند که یک سوم آنها زن هستند. با این حال غرب مدعی است بسیاری از این دستاوردها در پی خروج نیروهای ناتو در افغانستان در معرض تهدید قرار دارد.

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار