- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

انتقاد از توافق عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با ترکیه

حنین زعبی

نماینده حزب لست مشترک عرب در پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) توافق آشتی با ترکیه را «اعتراف اسراییل به گناه خود» توصیف کرد.
«حنین زعبی» گفت که حتی اگر اسراییل صراحتا اعتراف نکند، خود توافق اذعان به گناه کشتن نه انسان و مجروح کردن ده‌ها نفر دیگر است. البته انتقال 21 ملیون دالر به ترکیه یک اعتراف آشکار به این گناه است.

وی تاکید کرد: «این توافق نشان می‌دهد کمیته ترکل که حوادث ماوی مرمره را بررسی کرد، راپور اشتباه ارائه داده بود و کابینه نیز تبلیغات دروغینی درباره تمام اتفاقات رخ داده انجام داده بود.»

به نوشته وبگاه «تایمز اسراییل» زعبی از توافق عادی‌سازی روابط با ترکیه بخاطر شامل نشدن رفع حصر غزه انتقاد کرده و افزود: «این محاصره جنایتی در حق مردم است و باید متوقف شود.»

وی در ادامه درخواست کرد تا کشتی‌های حامل کمک‌های انسان دوستانه بیشتر به غزه جهت مبارزه با اسراییل ارسال شود تا زمانی که این رژیم به گناه خود اعتراف کرده و محاصره این نوار را پایان دهد.

«گیدئون سعر» وزیر سابق کابینه اسراییل، ازسرگیری روابط با ترکیه را «حقارت ملی و دعوتی برای کشتی‌های بیشتر و اظهارات تنفرآمیز نسبت به اسراییل» توصیف کرد.

تعدادی از نماینده گان حزب «اتحادیه صهیونیست» در کنست نیز ضمن انتقاد از این توافق، اعلام کردند که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسراییل در آن زیاده‌روی کرده و با ترسیدن از حماس، سربازان اردو را در خطر قرار داده است.

«اسحاق هرتزوگ» رهبر این حزب اپوزیسیون نیز با بیان اینکه نتانیاهو با پذیرفتن پرداخت غرامت، دربرابر ترکیه تحقیر شد، گفت کابینه او نسبت به خانواده‌های سربازان کشته شده در جنگ غزه بی‌اعتنا و بی‌احساس است.

منابعی در حزب «اسراییل خانه ما» اعلام کردند که احتمال دارد «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ این رژیم در جلسه روز چهارشنبه کابینه برای تصویب توافق آشتی با ترکیه، علیه این قرارداد رای دهد.