افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : امنیتی, بین الملل, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

انتشار اسناد محرمانۀ همکاری عربستان و اسراییل + اسناد

عربستان سعودی و اسراییل

اسنادی ازهمکاری محرمانه وزارت خارجه عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی، توسط یک روزنامه قطری منتشر شد.
این روزنامه نوشت یکی از سندها نشان می‌دهد که در سال 1966 عربستان از اسراییل خواسته تا سیناء در مصر را اشغال کند.

اسناد کاملی که مربوط به تلگراف‌های محرمانه وزارت خارجه عربستان است، ابعاد جدیدی از توطیه این کشور علیه ملت‌های عربی و به خصوص ملت فلسطین را بر ملا می‌کند.

روزنامه الشرق قطر با نشر این اسناد آورده است که طبق مکاتبات بین و ارگ سفید در تاریخ 27 دیسِمبر 1966 به صراحت از اسراییل خواسته شده است تا سیناء را اشغال کند و این مربوط به دوره تنش بین قاهره و ریاض است و عجیب‌تر اینکه عربستان برای تقویت ارکان رژیم صهیونیستی تلاش کرده و پیشنهاد حمله به سوریه و جداسازی بخشی از آن (جولان) را پیشنهاد کرده است.

عربستان همچنین از اسراییل خواسته است تا غزه و کرانه باختری را تحت سیطره خود بگیرد تا به این ترتیب راه هر گونه تحرکات فلسطینیان و یا تلاش‌های هر کشور عربی برای آزادسازی فلسطین بسته شود و در آن صورت حق بازگشت آوارگان فلسطینی و قضایای حل‌وفصل نهایی نیز حذف می‌شود همچنانکه سیطره بر کرانه باختری به معنای سیطره بر قدس است که رژیم اشغالگر این پیشنهاد را عملی کرده و در جنگ جون سال 1967 اراضی عربی را به اشغال خود درآورد و آنگونه که از اسناد بر می‌آید این پیشنهاد عربستان مربوط به تاریخ 27 دیسِمبر 1966 است.

 

جای شگفتی نیست که ریاض به تحریک اسراییل برای ضربه زدن به رقیبانش در منطقه روی آورده و روابطی با اسراییل برقرار سازد و از زبان انور عشقی رییس مرکز مطالعات استراتیژیک و حقوقی خاورمیانه به تعریف و تمجید از قوم یهود و اسراییل روی آورد.

به نوشته الشرق، انور عشقی که به ویترین سعودی‌ها برای عادی‌سازی روابط با اسراییل تبدیل شده است از سوی 5 نهاد سعودی مورد حمایت قرار دارد که عبارتند از: وزارت خارجه، وزارت امور داخله، دستگاه استخبارات عمومی، وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی، وزارت تجارت و صنایع.

طبق این اسناد رژیم صهیونیستی به دقت برای دوره عادی‌سازی روابط پلان‌ریزی کرده و موساد کمک‌های استخباراتی محرمانه به دستگاه استخبارات عربستان ارایه کرده و این کمک‌ها از سال 2012 افزایش یافته است.

این اسناد همچنین ابعاد معامله عربستان و صهیونیست‌ها موسوم به معامله قرن را فاش می‌کند و نشان می‌دهد که کوشنر داماد ترمپ در سفر به عربستان سعودی به توافقاتی در این باره دست یافته و پس از آن محمود عباس به ریاض رفت اما با پیشنهاد کوشنر مخالفت کرد و با وجود این معامله قرن انجام شده بود و زمانیکه ریاض از اعلام آن طفره رفت ترمپ خود اقدام به افشای آن کرد.

تصویر اسناد را در ادامه مشاهده می کنید:

اسناد محرمانه 1

اسناد محرمانه 2

  1. محمد نایبی :

    سکی زرد برادر شغال است

  2. Shuaib Azizi :

    لعنت برین کثیف ها که سر برادر مسلمان خودراسازی میکنن

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار