افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

انتخابات فرانسه، صحنه تجلی نارضایتی های مردم فرانسه

روزنامه نیویورك تایمز سرمقاله روز سه شنبه خود را به موضوع انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اختصاص داده و یكی از علل شكست ساركوزی در دور نخست این انتخابات را سیاستهای نفاق افكنانه وی در میان توده های اقشار مختلف مردم فرانسه بیان می كند و می نویسد: دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، دو بازخورد عجیب و غریب داشت؛ چپ علیه سیاستهای ریاضت طلبانه اقتصادی راست و راست علیه سیاست مهاجرت چپ ها.

دور نهایی كه 6 مه/17 اردیبهشت / برگزار خواهد شد، اهمیتش نه فقط برای فرانسه بلكه برای كل اروپا مشخص است.

انتخابات روز یكشنبه فرانسه، دو رقیب اصلی داشت: ‘فرانسوا اولاند’ از حزب سوسیالیست با كسب بیش از 28 درصد آراء و ‘نیكولا ساركوزی’ رئیس جمهور فعلی با احراز 27 درصد آراء.

هیچیك حائز اكثریت آرا نشده است و هردو در دور دوم به رقابت با یكدیگر خواهند برخاست.

به نوشته نیویورك تایمز، نتیجه شوك آور این انتخابات، به مقام سوم رسیدن ‘مارین لو پن’ از ‘جبهه ملی ‘ و سیاستمداری بشدت بیزار از خارجیهاست كه 18 درصد آراء را به خود اختصاص داده است.

این نامزد رادیكال ضد مهاجرت، كه ساركوزی بیشرمانه ماهها از او حمایت كرد، اكنون به یك نیروی سیاسی قوی تر و غیرقابل پیش بینی تر از گذشته تبدیل گشته است.

اگر اولاند برنده دور دوم انتخابات باشد، تغییری اساسی در مدیریت نظام مالی فرانسه و به تبع آن در كل منطقه ‘یورو’ كه مشتمل بر 17 كشور است حاصل خواهد آمد.

اولاند یك میانه روی محتاط در اغلب موضوعات است و به معنای واقعی كلمه نمی توان او را یك سوسیالیست محض دانست. وی قائل به این است كه سیاست ریاضت طلبانه ای كه ساركوزی به پیشنهاد آلمان آن را در پیش گرفته ، ره به سرمنزل مقصود نخواهد برد. او در عوض ، قائل به این است كه نظام مالیاتی و هزینه كردن دولت، راهبردی منطقی برای تسریع در رشد و بازپروری اقتصادی و راهی است مطمئن تر به یك تعادل درازمدت مالی.

به نوشته نیویورك تایمز، نتایج فاجعه بار سیاست ریاضت اقتصادی در بسیاری از كشورهای اروپایی كه اتفاقا’ شمار آنها رو به فزونی است را می توان یكی از برگ های برنده اولاند در انتخابات به حساب آورد. پیروزی اولاند در دور نهایی انتخابات، نقطه عطفی بارز و مهم در قاره اروپا خواهد بود.

ساركوزی كه در انتخابات قبلی برای دور نخست ریاست جمهوری اش، بهترین موقعیت انتخاباتی را در تاریخ نیم قرن اخیر فرانسه داشت، اینك برای انتخاب مجدد، راه پر مشقتی پیش رو دارد.

وی برای موفقیت در دور بعدی انتخابات، ناگزیر است همه آرائی را كه در دور اول نثار خانم ‘لو پن ‘ و هفت نامزد دیگر شده بود را جذب خود كند. این رای دهندگان از طرفداران طیف های متنوع سیاسی فرانسه اند، اعم از چپ تندرو تا راست میانه. نظرسنجی ها نشان داده است كه اغلب رای دهندگان چپ تندرو در دور دوم به سمت اولاند گرایش پیدا خواهند كرد . میانه روها هم دستخوش دسته بندی خواهند بود.

می ماند فقط طرفداران ‘جبهه ملی ‘ كه همه آنها جزء حامیان ساركوزی نیستند. بسیاری از این طیف، ضد اروپایی ، ضد نخبه سالاری و بیزار از شیوه مدیریت پر زرق و برق ساركوزی اند. اغلب از اولاند هم اظهار بیرازی می كنند.

اما این به معنای گرایش آنها به سمت ساركوزی در دور دوم انتخابات نیست. ساركوزی بدون جلب حمایت بخش اعظم این رای دهندگان، هیچ شانسی برای موفقیت متصور نخواهد بود.

ساركوزی برای موفقیت راهی ندارد جز آنكه بسیار عطوفت آمیز با این قشر از رای دهندگان برخورد كرده و نظر موافق آنها را برای خود جلب نماید.

كنار گذاردن رویكردهای سیاسی تهاجمی در مبارزات انتخاباتی، كه نمونه آنها پرخاشگری او در موضوعاتی مانند مسئله نقاب زنان مسلمان ، گوشت حلال و برپایی مراسم نماز مسلمانان در خیابانها بود، دیگر راهكاری است كه شاید محبوبیتی برای او در دور دوم به ارمغان آورد.

كینه توزیهای ساركوزی در بسیاری از موضوعات مورد علاقه شهروندان فرانسوی، بدشانسی را در در دور نخست انتخابات برای او رقم زد. ساركوزی مبارزه ای را به مردم فرانسه مدیون است كه عاری از نیات نفاق افكنانه باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار