افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 24 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

امضاي پروتكل اعزام ناظران به سوريه گامي مهم است


رئيس سياست خارجه اتحاديه اروپا ضمن استقبال از پيشنهاد پادشاه عربستان مبني بر تغيير شوراي همكاري خليج فارس به اتحاديه كشورهاي حوزه خليج فارس اعلام كرد: اتحاديه اروپا از تلاش‌هاي كشورهاي عربي به ويژه تلاش‌هاي اتحاديه عرب در قبال دمشق حمايت مي‌كند.

كاترين آشتون، رئيس سياست خارجه اتحاديه اروپا در گفت‌وگويي ويژه با روزنامه عربستاني عكاظ در پاسخ به اين سوال كه نقش اروپا در حل بحران كنوني سوريه چيست؟ اظهار داشت: قبل از هر چيز بايد تاكيد كنم كه اتحاديه اروپا از تلاش‌هاي كشورهاي عربي به ويژه تلاش‌هاي اتحاديه عرب حمايت مي‌كند، به نظر من امضاي پروتكل اعزام ناظران به سوريه از سوي معاون وزير امور خارجه اين كشور گامي مهم است كه اگر به شكل صحيح و مطلوب انجام شود، از ميزان خشونت در اين كشور مي‌كاهد.

وي در ادامه مدعي شد: ما پيشتر نيز تحريم‌هاي زيادي را در عرصه‌هاي نفت و گاز بر سوريه اعمال كرديم و اموال شخصيت‌هاي بارز دولت سوريه را مصادره و همكاري با حدود 30 شركت سوري را ممنوع كرديم تا سوريه به درخواست ملت و اتحاديه عرب پاسخگو باشد.

ما دوست نداريم كه پرونده سوريه فشارهاي بيشتري را بر منطقه تحميل كند لذا از همه گروه‌هاي سوري مي‌خواهيم دست از هرگونه خشونت و كشتار بردارند.

آشتون همچنين در اشاره به ديدار اخير خود با محمود عباس، رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين عنوان داشت: اين ديدار مهم بود چرا كه ما طي آن به بررسي روند صلح به عنوان گامي اساسي در راستاي آشتي فلسطين پرداختيم و با تاكيد بر حمايت همه جانبه خود از تشكيل كشور مستقل فلسطين و دموكراسي تاكيد كرديم كه هيچ جايگزيني براي راهكار تشكيل دو كشور در مرزهاي 1967 وجود ندارد.

وي افزود: ما از مسئولان اسرائيل خواسته‌ايم كه به شهرك‌سازي خود در اراضي فلسطين به ويژه در قدس پايان دهند چرا كه سياست شهرك‌سازي در اراضي فلسطيني روند صلح را متوقف مي‌كند و به عقيده من اين سياست‌ها نه تنها مخالف اصول و قوانين بين‌المللي است بلكه مانع واقعي در برابر صلح است.

آشتون تاكيد كرد: ما به حمايت‌هاي مالي خود از تشكيلات خودگردان فلسطين پايبنديم و هيچ جايگزيني را براي ازسرگيري مذاكرات نمي‌بينيم چرا كه اين امر باعث تحقق تمامي خواسته‌هاي قانوني ملت فلسطين خواهد شد.

رئيس سياست‌ خارجه اتحاديه اروپا همچنين اظهار داشت: ما به برقراري روابط با كشورهاي شوراي همكاري خليج (فارس) به ويژه عربستان تمايل داريم و از تلاش‌هاي كشورهاي عضو اين شورا در تامين امنيت و ثبات در منطقه خليج (فارس) و تلاش آنها براي حل بحران‌هاي عربي از جمله بحران يمن و سوريه تقدير و تشكر مي‌كنيم.

وي در اشاره به پيشنهاد ملك عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان مبني بر تبديل شوراي همكاري كشورهاي خليج فارس به اتحاديه كشورهاي حوزه خليج فارس در نشست اخير رياض، گفت: ما در اتحاديه اروپا طرح پادشاه عربستان را بررسي مي‌كنيم و معتقديم كه اين طرح گامي مهم و رو به جلو است.

آشتون همچنين افزود: اتحاديه اروپا با جديت هرچه بيشتر تلاش‌هاي شوراي همكاري خليج (فارس) را براي پيوستن اردن و مراكش به اين شورا، حمايت از همكاري دو جانبه اين شورا با اتحاديه اروپا در عرصه‌هاي بازرگاني و اقتصادي به ويژه امضاي توافق‌نامه آزاد تجاري ميان دو طرف در سال آينده و نيز مبارزه با تروريسم دنبال مي‌كند.

وي افزود: به عقيده ما عربستان با رعايت اصل حسن همجواري با ساير كشورهاي منطقه، سياست‌هاي منطقي و متدبرانه‌اي را در پيش گرفته است كه امنيت و ثبات منطقه خليج (فارس) را تامين مي‌كند و اين تلاش‌ها از نظر ما شايان تقدير است.

اين مقام ارشد اروپايي به حوادث اخير مصر اشاره كرد و گفت: ادامه خشونت‌هاي روزافزون در مصر با خواسته‌هاي مردم اين كشور در برگزاري اولين انتخابات پارلماني آزاد در مصر همخواني ندارد. ما از مسئولان مصري خواسته‌ايم كه با اجراي قانون و احترام به اصول حقوق بشر و حمايت از تظاهرات‌ مسالمت‌آميز كه هدفش بيان آزادانه افكار و ديدگاه‌هاست و نيز با تشكيل كميته مستقل حقيقت‌ياب از ادامه خشونت‌ها در كشور ممانعت كنند.

وي همچنين به روابط اتحاديه اروپا با روسيه پس از ميزباني اين كشور در نشست اخير بروكسل اشاره كرد و گفت: ما پيش از هر چيز خواهان برقراري روابط دو جانبه با روسيه هستيم كشوري كه در همكاري با اروپا به ويژه در مسايل مربوط به خاورميانه نقش برجسته‌اي دارد و با وجود اين روسيه و اتحاديه اروپا ديدگاه‌هاي متفاوتي نسبت به مساله سوريه دارند، ما با مسكو در عرصه گسترش موسسات قانوني در كشور و توسعه اقتصادي همكاري زيادي داريم و از عضويت آن در سازمان تجارت جهاني بسيار خرسنديم چرا كه اين امر گامي مثبت در جهت توسعه روابط اروپا و روسيه است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار