افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

امریکا و اسراییل، عامل ایجاد شکاف های خطرناک در راهبرد امنیت عربی!

امریکا اسراییل

مکرم محمد احمد روزنامه نگار الاهرام مصر در راپوری نوشت: در خلال سال های اخیر روابط بین کشورهای عربی و همسایگان منطقوی مبتنی بر احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر نبوده است.

ترکیه و اسراییل من‌حیث همسایه اعراب همواره نسبت به دخالت در امور اعراب، منطقه را متشنج می کنند تا حدی که ترکیه بخشی از اراضی دو کشور عربی یعنی سوریه و عراق را اشغال کرده و شبانه روز در حال تهدید اشغال مناطق دیگری از سوریه است و در مدیترانه به مصر و تواقنامه همکاری مصر با قبرص در مورد سرمایه گذاری روی حوزه های گازی تعرض می کند. اسراییل هم در حال نابودی حقوق فلسطینیان است.
کشورهای عربی هم هیچ راهبرد روشنی برای تنظیم روابط با کشورهای همسایه منطقوی خود و تنظیم این رفتارهای خصمانه ندارند. صحبت سرمنشی اتحادیه عرب در توصیف تهدیدات کشورهای همسایه منطقوی من‌حیث تهدید موجودیتی برای امنیت عربی درست است. از سوی دیگر سلطه امریکا بر منطقه باعث تحرک و ماجراجویی در منطقه عربی برای ترکیه و اسراییل شده است.
آنچه این وضعیت را عجیب تر می نماید فقدان دیدگاه راهبردی مشترک عربی برای مقابله با این چالش هاست. علیرغم اعلام مواضعی از سوی برخی کشورها مثل سعودی و امارات و مصر و بحرین ولی نه تنها دیدگاه راهبردی واحدی برای تعامل با این چالش های خطرناک وجود ندارد، بلکه اعراب پلان های کلی گسترده برای تنظیم واکنش به این چالش ها و توانمند سازی اعراب برای بررسی مشکلات امنیت ملی عربی در ابعاد درونی یا تجاوزات بیرونی منطقوی نیز ندارند.
مبنای درست راهبرد امنیت ملی عربی مخالفت قاطع با هرگونه دخالت بیگانه از جمله امریکا و اسراییل در امور عربی و مقابله جمعی و قاطع با همه مداخله گران و ترسیم سرحدات روشن روابط بین کشورهای همجوار منطقوی با کشورهای عربی و حفاظت از این روابط در چوکات منافع مشترک است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار