افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : امنیتی, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 25 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

امریکا بدنبال محاصره نظامی ترکیه!

امریکا ترکیه

به گفته روزنامه ینی شفق ترکیه امریکا با گسترش حضور نظامی‌اش در منطقه، به دنبال محاصره ترکیه با ایجاد محور امریکایی از مجارستان تا خلیج فارس است.

روزنامه ینی شفق ترکیه که از روزنامه‌های حامی دولت این کشور به شمار می‌آید، در راپوری نوشته است که امریکا با گسترش حضور نظامی‌اش در منطقه، به دنبال محاصره ترکیه با ایجاد محور امریکایی از مجارستان تا خلیج فارس است.

این روزنامه ترکیه‌ای در راپور خود آورده است: بعد از انتشار راپور 67 صفحه‌ای راهبرد امنیت ملی جدید امریکا در چند روز گذشته، چین و روسیه من‌حیث رقبا مشخص شدند و نام ترکیه بدون اینکه دشمن یا دوست نامیده شود، از این فهرست حذف گردید. دولت امریکا در این سند عربستان و مصر را بین عنوان کشورهای دوست و متحد گنجانده است.

بر این اساس، عدم ذکر نام ترکیه در این سند نشان دهنده به وخامت گراییدن روابط بین دو متحد ناتو است. در حالی‌که امریکا به طور علنی همکاری با حزب اتحاد دموکراتیک در سوریه و از زیر مجموعه‌ها‌ی پ.ک.ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) را با وجود مخالفت‌های مرتب آنکارا ادامه می‌دهد، در عین حال تلاش می‌کند ترکیه را با افزایش شمار نظامیان خود در منطقه که از چهل هزار نفر در چند ماه گذشته به شصت و پنج هزار نفر رسیده، محاصره کند. در این زمینه، بیشترین افزایش تعداد نظامیان امریکا در پایگاه‌های ترکیه بوده به طوری‌که تعداد آن‌ها در دو ماه گذشته با افزایش دو برابری به 4 هزار نفر رسید. همچنین شمار نظامیان مستقر امریکا در قطر تنها در سه ماه گذشته از سه هزار نفر به هفت هزار نفر رسید. این در حالی است که امریکا نیروهای قابل توجهی را در بحرین، کویت و سوریه دارد.

امریکا با مستقر کردن بزرگترین حجم از نیروهای خود در منطقه از زمان پایان جنگ سرد، تلاش دارد ترکیه را از غرب محاصره کند. امریکا همچنین نیروها و مهمات اضافی را به شرق اروپا در پولند، رومانی، بلغاریا، لتوانیا و دیگر کشورها ارسال کرده است.

ینی شفق با اشاره به حضور نظامیان امریکا از مجارستان تا عربستان سعودی نوشت: پنتاگون در جدیدترین لشگرکشی نظامی قصد دارد نقشه منطقه را تغییر دهد تا با ایجاد محور امریکایی از مجارستان به بوسنیا هرزگوین، لیبیا، مصر، عربستان سعودی و خلیج فارس، ترکیه را محاصره کند. با وجود ادعاهای مکرر مبنی بر این‌که امریکا یک خط دفاعی را علیه روسیه راه اندازی می‌کند.

این روزنامه با اشاره به درگیری‌ها در سوریه نوشت: امریکا همچنین از جنوب با حمایت از نیروهای پ.ک.ک مستقر در شمال سوریه که بیش از چهار هزار لاری جنگ افزار و مهمات در ماه‌های گذشته از پنتاگون دریافت کرده‌اند، ترکیه را تهدید می‌کند. با وجود هشدارهای آنکارا مبنی بر این‌که اتحاد دموکراتیک و یگان‌های مدافع خلق از زیر مجموعه‌های پ.ک.ک هستند، امریکا به این دو حزب در سوریه بیش از چهار هزار لاری مهمات برای نبرد علیه داعش داده است.

در خاتمه این راپور آمده است: ترکیه در روزهای آتی خود را برای حمله به مواضع نیروهای پ.ک.ک و پاکسازی عفرین و نواحی غربی تحت اشغال آن‌ها در مناطق تحت پوشش عملیات سپر فرات آماده می‌کند. شاید تا درگیری میان نیروهای ترکیه و امریکا در مناطق تحت پوشش سپر فرات یا عفرین و منبج، زمان زیادی نمانده باشد.

  1. Muhammadullah Azimi :

    زنده باداسلام

  2. Ahmad Zia :

    وخت خوده ناکی زایه میکنه

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار