افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : امنیتی, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

اقدامات نظامی خودسرانه امریکا در سوریه

امریکا در سوریه

به گفته دپلومات سابق امریکا و یکی از مشاوران سنا اقدامات نظامی امریکا در سوریه بدون اجازه این کشور انجام می‌گیرد و نقض قوانین بین‌الملل است.

روز دوشنبه هفته جاری، جیمز متیس وزیر دفاع امریکا اعلام کرد که حضور امریکا در سوریه مورد تأیید سازمان ملل است زیرا واشینگتن در مبارزه علیه داعش اشتراک دارد.

جیم جاایوان دپلومات سابق امریکا و مشاور رهبری جمهوری‌خواه سنا در گفت‌وگو با آژانس خبررسانی روسی اسپوتنیک در این خصوص گفت که امریکا در حال نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است که اجازه مبارزه با داعش بعلاوه نقض حاکمیت سوریه را می‌دهد.

این دپلومات سابق امریکا توضیح داد: ادعای تعقیب داعش، هیچ چیزی را تغییر نمی‌دهد و پایگاههای امریکا در قلمرو تحت کنترول کردها در سوریه را توجیه نمی‌کند .

وی ادامه داد: و این امر راپور اخیر مبنی اینکه ظاهراً نیروهای تحت حمایت امریکا با داعش به توافق رسیده‌اند تا اجازه تخلیه هزاران نفر از اعضای این گروه از الرقه را بدهد، توجیه نمی‌کند .

جاایوان تصریح کرد که شواری امنیت هرگز به امریکا مجوز انجام اقدامات نظامی علیه داعش یا هرگروه دیگر در سوریه را نداده است و واشینگتن هرگز از دولت سوریه نیز مجوزی دریافت نکرده است.

وی ادامه داد: توجه داشته باشید طبق موسم هفتم از منشور سازمان ملل-تنها مجوز قانونی که در اصل جایگزین حاکمیت یک کشور است- کلامی وجود ندارد که شامل هرگونه مجوز استفاده از زور (نیروی نظامی) شود .

حضور امریکا در سوریه مکرراً مورد انتقاد دمشق قرار گرفته است و بارها دولت سوریه اعلام کرده است که هرگونه عملیات نظامی خارجی که بدون تأیید دولت دمشق صورت گیرد، یک تهاجم غیرقانونی قلمداد می‌شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار