افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

اقدامات تحریک‌آمیز امریکا در دریای چین جنوبی

اقدامات امریکا به‌شدت قانون چین را نقض کرد و دستورالعمل صلح‌جویانه و خوب را در این آب‌ها، تخریب کرده و هیچ سودی برای ثبات و صلح منطقه ندارد.

چین از امریکا به دلیل ورود به آب‌های این کشور، انتقاد کرده و از واشنگتن خواست به این اقدامات پایان دهد.

به نوشته اسپوتنیک، «هوآ چانینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در اینباره گفت بر اساس قوانین چین، هر کشتی خارجی برای ورود به آب‌های چین باید از دولت پکن اجازه بگیرد.

روزنامه چاینا دیلی درباره این اقدام نوشت «حضور تعدادی کشتی جنگی امریکا در آب‌های چین، آخرین تلاش واشنگتن برای بازگردانی تنش به دریای چین جنوبی و ترغیب کشورهای ذینفع در منطقه برای به چالش کشیدن چین است.»

یکی از محققان ارشد موسسه تحقیقات و مطالعه قوای دریایی چین نیز این اقدام امریکا را از جمله اهداف واشنگتن برای بازگرداندن تنش به منطقه عنوان کرد.

دیروز یک ناو امریکایی تا 12 مایلی جزیره «تریتون» از جزایر مصنوعی متعلق به چین در دریای چین جنوبی نزدیک شده بود که با عکس‌العمل و انتقاد چین مواجه شد.

سخنگوی پنتاگون گفته بود این اقدام به دلیل آزادی آمد و شد در دریای چین جنوبی انجام گرفت و هشداری به چین، ‌تایوان و ویتنام بود که مدعی آب‌های دریای چین جنوبی هستند.

روز گذشته نیز بعد از این اقدام واشنگتن، وزارت دفاع چین به‌شدت این اقدام را محکوم کرد و از امریکا خواست به این مسیر اشتباه ادامه ندهد. وزارت دفاع چین هشدار داد اگر غیر از این شود، پکن همه اقدامات لازم را بر اساس شرایط اتخاذ می‌کند.

سخنگوی وزارت دفاع چین هم گفته بود «اقدامات امریکا به‌شدت قانون چین را نقض کرد و دستورالعمل صلح‌جویانه و خوب را در این آب‌ها، تخریب کرده و هیچ سودی برای ثبات و صلح منطقه ندارد. مهم نیست امریکا چه اقدامات تحریک‌آمیزی انجام می‌دهد، نیروهای چینی هر اقدامی که لازم باشد برای حفظ تمامیت ارضی و امنیت چین اتخاذ خواهند کرد.»

پیش از این چین خبر داده بود به‌زودی زیردریایی‌های ساخت این کشور که قابلیت حمل طیاره دارند در دریای چین جنوبی مستقر می‌کند تا در مقابله با امریکا آماده گی کامل داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار