افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 آگوست , 2012 لینک کوتاه خبر :

اقتصاد رژیم صهیونیستی در سراشیبی سقوطی فاجعه بار

در پی گرفتار شدن اقتصاد رژیم صهیونیستی در بحران اقتصادی و كاهش ارزش پول این رژیم، مقامات اقتصادی اسراییل تصمیم گرفته اند كه سیاستی ریاضتی را پی بگیرند كه این امر سبب نارضایتی های گسترده در میان شهرك نشینان شده است.

روز چهارشنبه یك شهرك نشین صهیونیست دیگر در پی خودسوزی كه دو هفته پیش در اعتراض به اوضاع بد اجتماعی و اقتصادی رژیم صهیونیستی انجام داده بود، جان خود را از دست داد.

مقامات بیمارستان ‘تل هشومیر’ در تل آویو، با اعلام خبر مرگ ‘واكیفا مافی’ 45 ساله كه از سربازان سابق ارتش رژیم صهیونیستی بوده اظهار داشتند كه وی دومین نفری است كه به این دلیل پس از ‘موشه سلیمان’ 57 ساله اقدام به خود سوزی می كند.

سلیمان طی یك تظاهرات در اعتراض به سیاست مالیاتی كه دولت ‘بنیامین نتانیاهو’ نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مقابله با بحران اقتصادی پی گرفته، خود را به آتش كشید و سخنش این بود كه دولت از فقرا گرفته و به ثروت اغنیا اضافه می كند.

رسانه ها و روزنامه های صهیونیستی از تلاشهایی به منظور خودكشی در میان شهرك نشینان این رژیم خبر می دهند، چرا كه آنها از اوضاع اقتصادی و اجتماعی در رنج و مشقت هستند.

این اقدامات به خودكشی نشان دهنده حجم بحرانهای اقتصادی، مالی و اجتماعی است كه گریبانگیر رژیم صهیونیستی شده و دولت را مجبور به در پیش گرفتن سیاست ریاضت اقتصادی كرده است تا در نتیجه اقتصاد این رژیم را از تاثیرات منفی بحران اقتصادی جهان مصون نگاه دارد كه بر این نكته در بیانیه صادر شده از سوی دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی تاكید شده است.

بنابر تصمیم دولت رژیم صهیونیستی كه با موافقت 20 وزیر و مخالفت 9 تن از آنها همراه بوده، مالیاتها به میزان 17 درصد افزایش یافته است.

رژیم صهیونیستی با كمبود هفت میلیارد دلاری در بودجه مواجه بوده و بر اساس برخی گزارشهای اقتصادی نسبت رشد در این رژیم از پنج درصد به سه درصد كاهش نشان داده و این امكان كه این دولت وضعی فاجعه بار مانند یونان و اسپانیا پیدا كند، دور از ذهن نیست.

این امر باعث شده كه ‘یوفال استاینیتز’ وزیر دارایی رژیم صهیونیستی نسبت به فروپاشی اقتصاد رژیم صهیونیستی هشدار داده، چرا كه این رژیم نمی تواند مانند آمریكا به بانك فدارالی یا مانند اتحادیه اروپا به بانك مركزی خود تكیه كند.

بر اساس گزارشها، دولت رژیم صهیونیستی در راستای این سیاست ریاضتی خود، حدود 187 میلیون دلار از بودجه وزارتخانه های مختلف خود، به استثنای وزارت جنگ، آموزش و پرورش و امور اجتماعی كاسته است؛ همچنین طی سال آتی نیز حدود سه درصد از بودجه وزارتخانه ها كاسته خواهد شد.

علاوه بر این، رژیم صهیونیستی هم اكنون با یك موج گسترده گرانی در كالاهای اساسی و خدمات به شكل كلی مواجه شده است كه نسبت آن در سال جاری از 4 تا 15 درصد بوده و در همین راستا وزارت انرژی این رژیم اعلام كرده است كه مبلغ بنزین به میزان حدود دو دلار افزایش خواهد داشت.

‘عوزی لانداو’ وزیر انرژی رژیم صهیونیستی كه پیش بینی می كرد، این امر با واكنش شهرك نشینان روبرو شود؛ گفته كه با آنها در این خصوص همدردی كرده است اما باید دانست كه راهی جز این تصمیم وجود ندارد چراكه قیمت جهانی نفت بالا رفته و ارزش ‘شیكل’ (واحد پول رژیم صهیونیستی) در برابر دلار پایین آمده است.

در همین راستا ‘رؤوفین ریفلین’ رییس ‘كنیست’ (پارلمان) رژیم صهیونیستی نیز با اشاره به كاهش بودجه بخش بهداشتی این رژیم گفت: معنای این تصمیم در معرض خطر قرار گرفتن جبهه داخلی اسراییل بوده و باید دانست كه این بخش اهمیتی كمتر از مسایل امنیتی و اجتماعی ندارد.

‘موشه كحلون’ وزیر امور اجتماعی رژیم صهیونیستی نیز كه سیاست ریاضت اقتصادی و افزایش مالیاتها را چالشی برای توسعه اقتصادی می داند، می گوید: دولت اسراییل لازم است كه با احتكار مقابله كرده و درهای بازار خود را به منظور ایجاد رقابت در راستای حركت به سوی توسعه بگشاید.

به گفته برخی نزدیكان وزیر جنگ این رژیم، اقدام وزیر دارایی در راستای كاهش یك میلیون دلاری بودجه وزارت جنگ، آن هم تنها بخاطر مخالفت ‘ایهود باراك’ وزیر جنگ این رژیم با این طرح جدید، اقدامی بچه گانه به نظر می رسد.

‘ایتان كابل’ از نمایندگان حزب كارگر در پارلمان رژیم صهیونیستی نیز با اشاره به اینكه دولت اقتصاد را وارد شرایط سختی ساخته است، اظهار داشت: ‘هستدروت’ (اتحادیه كارگران رژیم صهیونیستی) لازم است كه مقابل این سیاستهای دولت ایستاده و با طرح ریاضت اقتصادی مخالفت كنند.

‘اكرم حسون’ نماینده دروزی حزب ‘كادیما’ در پارلمان این رژیم نیز با اشاره به اینكه این سیاست زندگی اقلیتها را در تنگنا قرار خواهد داد، گفت: این امر باعث گسترش شكافهای اجتماعی شده و به طایفه دروزی در اسراییل وعده های زیادی داده شده كه هیچیك تا كنون عملی نشده است.

از دیگر سو ‘دورون كوهین’ مدیر كل وزارت دارایی رژیم صهیونیستی این طرح را از منظر اجتماعی طرحی متوازن خوانده كه به ثبات اقتصاد اسراییل كمك می كند.

بسیاری از گروهها و سازمانهای اجتماعی ازجمله اتحادیه دانشجویان، طی یك فراخوانی، روز شنبه را برای تظاهرات در تل آویو در اعتراض به این سیاست ریاضت اقتصادی اعلام كرده اند.

 

 

 

ا

ی

ر

ن

ا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار