افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

اقتصاد دو قطبی آمریكا – ادامه فقر مردم و افزایش ثروت سرمایه داران

روزنامه واشنگتن پست نوشت: جنبش ‘تسخیر وال استریت’ با فریاد اعتراض به نظام توزیع ثروت در آمریكا، تصویر ادامه فقر مردم و افزایش روزافزون ثروت سرمایه داران را نمایان تر كرد.

واشنگتن پست روز چهارشنبه افزود: سال 2010 ثروتمندترین قشر جامعه در آمریكا كه تنها یك درصد جمعیت را شامل می شود، 93 درصد رشد درآمد ملی را تصاحب كرد در حالیكه سهم 99 درصد جمعیت 308 میلیون نفری فقط هفت درصد بود.

به نوشته این روزنامه، اكنون بنیادی ترین وجه اقتصاد آمریكا، جدایی وشكاف میان یك درصد و 99 درصد است.

اوایل دهه 1990 معروف به دوره بازپروری پس از ركود اقتصادی، ثروتمندان یا یك درصدی ها 45 درصد سهم رشد درآمد ملی را نصیب خود می كردند كه این شاخص در دوره رونق یا سال 2002 به 65 درصد افزایش یافت، اما اكنون به 93 درصد رسیده است كه این سهم سنگین از درآمد ملی، همه بنیان های آمریكا را به لرزه در آورده است.

واشنگتن پست افزوده است: آمریكا كه هرگز برای مساوات اقتصادی تلاش نكرده و این سرزمین را همواره ‘عرصه فرصت های اقتصادی’ معرفی كرده با توزیع ثروت ملی در میان لایه كم حجم ثروتمندان، این ادعا را به زباله دان تاریخ افكنده است.

برپایه این گزارش، مطالعات موسسه ‘بروكینگز’ واشنگتن نیز نشان می دهد كه شاخص پویایی بین نسلی در آمریكا از كشورهای پیشرفته ای مانند آلمان ،فنلاند، دانمارك و دیگر كشورهای سوسیال دموكرات شمال اروپا پایین تر است و این واقعیت بیانگر آن است كه همه ادعاهای آمریكا به عنوان سرزمینی با كار سخت و پاداش خوب، باطل است.

به نوشته واشنگتن پست، یك درصد صاحب 93 درصد درآمد ملی با سرمایه گذاری در معاملات مالی و تاسیس شركت خارج از مرزها مانند چین كه ركود اقتصادی را بهتر از آمریكا رفع و رجوع كرده است به این ثروت نجومی دست پیدا كرده است.

دستمز پایین كارگر هم از دیگر عوامل جذب این سرمایه گذاران شد. از دهه 1970 فصل دستمزهای سنگین شروع شد و 1/5 درصد دستمزها و درآمدها نصیب یك درصد جامعه شد و این رقم در سال 2007 به 4/12 درصد رسید.

این روزنامه نوشت: تمركز فزاینده بر روی ثروت و درآمد، همه ادعاهای آمریكا را نقش بر آب كرده است. هنگامی كه 93 درصد رشد درآمد فقط به جیب یك درصد سرازیر می شود، كشور نمی تواند روی انجام پروژه های بزرگ یا همراهی طولانی مدت مردم اتكا كند.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار