افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

افشای اسناد جدید سیا از دستگیری خالد المصری!

سیا

شبکه خبری «دویچه‌وله» نوشت که «خالدالمصری» تبعه جرمنی-لبنانی در سال 2003 در سرحد صربستان با مقدونیه دستگیر شد. دلیل دستگیری این فرد بنابر آنچه که سنای امریکا در سال 2014 هم تائید کرد این بود که نام وی با یک مظنون به عضویت در شبکه القاعده شباهت داشته است.

مقامات مقدونیه وی را در هوتلی واقع در اسکوپیه دستگیر کردند و به مدت 3 هفته قبل از اینکه او را به سیا تحویل دهند، نگه داشتند و سرانجام وی در اوایل سال 2004 به افغانستان منتقل و در محبسی مخفی در کابل نگه داشته شد.

راپوری که «جان هلگرسون» ناظر سازمان سیا در سال 2007 نشر کرده نشان می‌دهد که المصری پیش از اینکه در می 2004 در آلبانی آزاد و به صورت مخفیانه به جرمنی منتقل شود، به مدت 4 ماه مورد استنطاق، تحقیر و بدرفتاری قرار گرفته است.

این در حالی است که ماموران امریکایی ادعای ماموران مقدونیه در مورد جعلی بودن پاسپورت المصری را تا زمانی که وی 3 ماه دوران بازداشت خود را سپری کرد، بررسی نکردند.

اگر چه هلگرسون اعلام کرد که المصری از لحاظ فزیکی آسیب ندیده است اما این تبعه جرمنی-لبنانی می‌گوید که از زمانی که بازداشت شد به شکل های مختلف از جمله تزریق دارو و تجاوز مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. به همین دلیل محکمه حقوق‌بشر اروپایی در سال 2012 با برگزاری محکمه ای برای پرداختن به این موضوع موافقت کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار