افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

افشاي مداخله گروه 14 مارس در وقايع سوريه

با آغاز ماموريت ناظران اعزامي اتحاديه عرب به سوريه رئيس هيات اعزامي اتحاديه عرب با با تاكيد بر اين كه اين ناظران از استان حمص ديدار كرده‌اند، اعلام كرد كه براي اجراي مذاكرات به دمشق برمي‌گردد.

به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، اعضاي هيات اعزامي ناظران اتحاديه عرب به سوريه روز سه شنبه از بخش‌هاي مختلف شهر حمص بازديد و با اهالي اين شهر گفت‌وگو كردند.

بنا بر اين گزارش، اعضاي هيات اعزامي اتحاديه عرب همچنين با “غسان عبدالعال” استاندار حمص ديدار و از منطقه “بابا عمرو” نيز بازديد كردند.

به گزارش سانا، برخي از ناظران اتحاديه عرب پس از بازديد از شهر حمص به دمشق بازگشتند و تعدادي از آنها نيز براي انجام ماموريت خود در اين شهر ماندند.

عدنان عيسي الخضير، رئيس اتاق عمليات ناظران اتحاديه عرب نيز اعلام كرد كه هيات اعزامي اتحاديه عرب به سوريه بر اساس توافق موجود بين اتحاديه و سوريه عمل مي‌كند و هم‌اكنون اين هيات در شهر حمص به سر مي‌برد و هنوز به شهر درعا سفر نكرده‌ است.

محمد احمد مصطفي الدابي، رئيس هيات ناظران اتحاديه عرب در سوريه كه به همراه ناظران اين اتحاديه به حمص سفر كرده بود، اعلام كرد كه وي براي اجراي پاره‌اي از مذاكرات به دمشق بازمي‌گردد اما ناظران اين اتحاديه در اين شهر باقي خواهند ماند.

وي با اعلام اين كه همكاري خوبي را از سوي دولت سوريه شاهد بوده است اولين روز كاري هيات ناظران ر ا بسيار خوب ارزيابي كرد.

از سوي ديگر روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة نوشت كه كارشناسان كشور‌هاي عضو شوراي امنيت بار ديگر مذاكرات خود را درخصوص پيش‌نويس قطعنامه پيشنهادي روسيه به شوراي امنيت و اجراي برخي اصلاحات در اين قطعنامه آغاز كرده‌اند.

منابع آگاه در شوراي امنيت هچنين اعلام كردند كه احتمالا اصلاحاتي عليه دولت سوريه در اين پيش‌نويس قطعنامه گنجاده شود و غربي‌ها سعي دارند تا بندي را به اين پيش‌نويس اضافه كنند كه بر اساس آن ناظران بين‌المللي وارد سوريه شوند.

در همين حال مارك تونر، سخنگوي وزير امورخارجه آمريكا در اظهارات مداخله‌جويانه اعلام كرد: ناظران اتحاديه عرب بايد بدون هيچ قيد و شرطي بتوانند از مناطق سوريه ديدن كنند و آنها در حمايت از جان غيرنظاميان سوريه وظيفه سنگيني به عهده دارند.

وي در ادامه عنوان داشت: اگر دولت سوريه همچنان به مقاومت در برابر خواسته‌هاي بين‌المللي ادامه دهد و تلاش‌هاي اتحاديه عرب را ناديده بگيرد، جامعه جهاني به دنبال راه‌هاي ديگري براي حمايت از شهروندان سوري خواهد بود.

از سوي ديگر، عمار الموسوي مسئول روابط خارجي حزب‌الله لبنان اعلام كرد كه گروه 14 مارس در قاچاق اسلحه و قاچاق اعزام نيرو به سوريه دست دارد.

وي با تاكيد بر اين كه به نفع هيچ گروه لبناني نيست كه در حوادث سوريه دخالت كند، اعلام كرد كه گروه 14 مارس با متهم كردن حزب‌الله سعي دارد باعث ايجاد اختلافات مذهبي و متشنج شدن اوضاع شود.

مسئول روابط خارجي حزب‌الله لبنان هچنين از همه لبناني‌ها خواست تا درخصوص آنچه كه در سوريه مي‌گذرد خويشتن‌داري كنند و در امور اين كشور دخالت نكنند چرا كه هرگونه دخالت در امور سوريه پيامد‌هاي ناگواري براي لبنان دارد و هيچ كس در لبنان خواهان اين پيامدها نيست.

كامل الرافعي از اعضاي فراكسيون حزب‌الله لبنان اعلام كرد كه برخي از مخالفان لبناني در حوادث سوريه نقش دارند.

وي در ادامه با رد خبر اعزام افراد از سوي حزب‌الله به سوريه عنوان داشت: حزب‌الله بسيار سعي دارد تا مساله سوريه در چارچوب مرز‌هاي اين كشور و طرح كشور‌هاي عربي حل‌وفصل شود.

از سوي ديگر سانا اعلام كرد كه درگيري مسلاحانه‌ دانشگاه دمشق توسط دانشجوي اين دانشگاه بود كه به سوي دانشجويان شليك كرد و در اين حادثه يك دانشجو كشته و چهار تن نيز زخمي شدند.

سانا درخصوص اين حادثه اعلام كرد كه اين تيراندازي يك مساله شخصي بوده و انگيزهاي سياسي در پشت آن نبوده است.

منبع: ايسنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار