افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : امنیتی, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

افزایش فروش تولیدات تسلیحاتی امریکا و اروپا

تولید تسلیحاتی امریکا

به گزارش موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم، میزان خرید وفروش تسلیحات در دنیا و سود شرکتهای اروپایی و امریکایی افزایش یافته است!

به نقل از دویچه وله، این گزارش موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم، در سال 2016 عیسوی میزان فروش اسلحه و خدمات تسلیحاتی پس از دوره‌ای کاهش، مجددا افزایش یافته است. این میزان در مقایسه با سال 2015 عیسوی 1.9 فیصد و در مقایسه با سال 2002 عیسوی 38 فیصد بیشتر بوده است.

در گزارش سیپری آمده است که یکصد شرکت کلان اسلحه‌سازی در جهان در سال 2016 عیسوی به ارزش نزدیک به 375 ملیارد دالر اسلحه و سیستم‌های تسیلحاتی فروخته‌اند.

خاصتاً صنایع اسلحه‌سازی امریکا موفق به افزایش میزان فروش خود شده‌اند. بنابر گزارش این موسسه، شرکت‌های اسلحه‌سازی امریکا توانسته‌اند در سال 2016 میزان فروش تولیدات تسلیحاتی خود را 4 فیصد افزایش داده و به بیش از 217 ملیارد دالر برسانند.

طبق تحقیقات موسسه سیپری افزایش مأموریت‌های اردوی امریکا از یک سو و تشدید تمایل دیگر کشورها به خرید تسلیحات امریکایی علت این روند صعودی بوده است.

برای نمونه شرکت امریکایی لاکهید مارتین که بزرگ‌ترین تولید‌کننده اسلحه در جهان محسوب می‌شود، مدرن‌ترین طیارات جنگی اف 35 را به دیگر کشورها از جمله بریتانیا، ایتالیا و ناروی فروخته، اما بزرگ‌ترین خریدار این طیارات جنگی خود اردوی امریکاست.

سهم کلان امریکا و اروپا در فروش تسلیحات

گزارش سیپری حاکی از آن است که نزدیک به 58 فیصد از سهم فروش تسیلحات در جهان در دست صنایع اسلحه‌سازی ایالات متحده امریکا است. کشورهای اروپای غربی و سپس روسیه در رده‌بندی بزرگ‌ترین فروشندگان اسلحه در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

در بین کشورهای اروپایی نیز تفاوت زیادی میان کشورهای گوناگون وجود دارد. در حالیکه شرکت‌های اسلحه‌سازی جرمن و بریتانیایی موفق به افزایش میزان فروش تولیدات خود شده‌اند، میزان فروش شرکت‌های اسلحه‌سازی فرانسه و ایتالیا سیری نزولی را طی کرده است.

برای نمونه شرکت‌های جرمن کراوس مافای (تولید‌کننده تانک) و شرکت راین‌متال (تولید‌کننده موترهای نظامی) از افزایش تقاضای کشورهای اروپایی، خاورمیانه و جنوب شرق آسیا سود برده‌اند.

خانم اوده فلوران، مدیر بخش تحقیقات درباره مصارف تسلیحاتی در موسسه سیپری در این باره می‌گوید: این بسیار دشوار است اگر بخواهیم میزان بالای خرید تسلیحات در جهان را تنها به تداوم جنگ‌های حاکم ارتباط دهیم. طبیعتا نمی‌توان ارتباط میان این دو را انکار کرد. برای نمونه میزان فروش برخی تسلیحات مانند مرمی و مهمات و همچنین موترهای نظامی زمینی بیشتر شده است.

به گفته‌ی او باید در عین حال توجه داشت که افزایش فروش اسلحه در جهان به تنش‌هایی ارتباط دارد که هنوز به جنگ و درگیری نیانجامیده‌اند. خانم فلوران در این باره خاطر نشان می‌کند که وضعیت تهدیدآمیز در برخی از مناطق جهان تشدید شده است.

یکی از مواردی که می‌توان در این راستا به آن اشاره کرد، کوریای جنوبی است. این کشور در سال 2016 عیسوی در مقایسه با سال پیش از آن به میزان 20.6 فیصد بیشتر سلاح خریداری کرده است؛ امری که به باور اوده فلوران از وضعیت امنیتی نگران‌کننده در منطقه ناشی می‌شود.

کوریای جنوبی تهدید شدیدی از سوی پروگرام هستوی و راکتی کوریای شمالی حس می‌کند و و در واکنش به این معضل نیز بودیجه و مصارف تسلیحاتی خود را افزایش داده است. بیشترین سود را از این روند، شرکت‌های اسلحه‌سازی کوریای جنوبی می‌برند که در وهله نخست با وزارت دفاع این کشور همکاری دارند.

بنابر گزارش موسسه سیپری، چین نیز در این میان باید به جمع فروشندگان کلان اسلحه پیوسته باشد. از آنجایی که آمار و ارقام دقیق و موثقی در این ارتباط وجود ندارد، کارشناسان سیپری در ارتباط با چین تنها به گمانه‌زنی بسنده می‌کنند.

یکی از نکات در خور توجه در گزارش سیپری این است که بودیجه تسلیحاتی برخی از خریداران همیشگی سلاح در جهان در سال 2016 با توجه به کاهش بهای تیل و گاز با مشکل روبرو بوده است. بیش از همه کشورهای افریقایی و امریکای جنوبی با این معضل مواجه بوده‌اند، بطوری که ناگزیر شده‌اند، کمتر از آنچه قصد داشته‌اند، سلاح بخرند.

شرکت‌های اسلحه‌سازی روسیه نیز اگر چه توانسته‌اند، میزان فروش خود را افزایش دهند، اما این میزان با توجه به کاهش بهای تیل و گاز از یک سو و تحریم‌های اتحادیه اروپا و امریکا از سوی دیگر کمتر از آنچه بوده که انتظار می‌رفته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار