افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

افزایش شکاف میان احزاب یمنی حامی ایتلاف عربستان

یمن

احزاب حامی عربستان در یمن شراکت با حزب اخوانی الاصلاح را بر هم زدند و اعلام کردند که ایتلاف تازه‌ای تشکیل داده‌اند.

مهمترین شهرهای یمن که تحت اشغال ایتلاف سعودی و مزدورانش قرار دارد، شاهد درگیری درون جمعی میان این مزدوران خاصتاً در تعز (جنوب غرب یمن) است.

مأرب (شرق پایتخت) نیز شاهد تظاهرات گسترده علیه عبد ربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی این کشور است.

افزون بر این مسئله، شکافهایی میان احزاب سیاسی حامی ایتلاف متجاوز سعودی به وجود آمده است.

ویب سایت خبری شهاره یمن، راپور داد که احزاب موسوم به احزاب مشترک اعلام کرده‌اند که دست از حمایت حزب الاصلاح برداشته‌اند.

این احزاب، الاصلاح را به دست داشتن در مسایل تروریستی و فتواهای تکفیری علیه حزب سوسیالیست یمن متهم می کنند.

به نظر می‌رسد این مسئله، بازتابی از اختلافات عربستان با حزب الاصلاح باشد؛ حزبی که شاخه اخوان المسلمین در یمن به شمار می‌رود و اخیرا عربستان با آن اختلاف شدیدی پیدا کرده است

این احزاب با نشر اعلامیه ای اعلام کردند که کمسیون مقدماتی آنچه احزاب یمن نامیده میشود، پس از مجموعه نشستهایی به سند سیاسی ایتلاف سیاسی دست یافتند که چند حزب را سازماندهی میکنند.

کمسیون مقدمانی از حزب سوسیالیسم یمن و التنظیم الوحدوی الشعبی الناصری، حزب العدالة والبناء، اتحاد القوى الشعبی و التجمع الوحدوی الیمنی تشکیل شده که حامی متجاوزان سعودی است.

این اعلامیه که از قاهره پایتخت مصر صاد شد، تأکید کرد که این کمسیون در حال حاضر مشغول تهیه قوانین داخلی ایتلاف است و به زودی اعلام خواهد شد.

به ادعای این احزاب، سند سیاسی شامل آنچه تصحیح مسیر قانونی و بازپسگیری دموکراسی توافقی و اشتراک ملی در ترسیم آینده یمن بر اساس گفتگو و پلان اعراب حاشیه خلیج فارس و قطعنامه های شورای امنیت است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار