افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 مارس , 2013 لینک کوتاه خبر :

افزایش تعداد زندانیان اعتصاب کننده در زندان گوانتانامو

چند زندانی دیگر بازداشتگاه گوآنتانامو، در اعتراض به بی‌احترامی ماموران زندان به قرآن و نیز توقیف لوازم شخصی آنان، اعتصاب غذا کرده‌اند.
یک سخنگوی زندان، روز گذشته تعداد زندانیانی را که اعتصاب غذا کرده‌اند، ۲۸ تن اعلام کرد که در مقایسه با ۲۱ اعتصاب کننده در یک هفته قبل، افزایش یافته است.
رابرت دوراند از نیروی دریایی، همچنین گفت، سه تن از زندانیان به علت کاهش شدید آب بدن، بستری شده‌اند در حالی که ده زندانی دیگر را مجبور کرده‌اند به منظور جلوگیری از کاهش خطرناک وزن، غذا بخورند.
وکلاي بيش از ده‌ها تن از زندانيان روز دوشنبه (۲۱ حوت، ۱۱ مارچ) اعلام کردند، اقدام ششم فبروری نگهبانان زندان در تجسس و توقیف لوازم شخصي زندانيان از جمله کتاب، سي‌دي، پتوهای آنان، این اعتراضات را رقم زده است.
در همين حال، گروهي متشکل از حدود ۵۰ وکیل مدافع تسخیری و نظامی زندانیان گوانتانامو به نمایندگی بیشتر بازداشت‌شدگان، اعلام کرده‌اند، اکثر زندانيان بازداشتگاه امریکایی گوانتانامو در اعتصاب غذا به سر مي‌برند.
فعالان حقوق بشر نیز گفته‌اند، چندین زنداني گوانتانامو به علت اعتصاب غذا، بين نه تا ۲۲ کيلوگرم وزن کم کرده‌اند.
فعالان همچنين، مقام‌هاي دولتي زندان گوانتانامو را به تلاش براي کم‌اهميت جلوه دادن اوضاع داخلی این بازداشتگاه بدنام متهم کردند.
ام الفراه، از مرکز حقوق اساسي مستقر در نيويورک، گفت:”زندانيان مي‌دانند که کارکنان گوانتانامو، وسعت اين اعتراضات صلح‌آميز را کم اهمیت جلوه می‌دهند و همين موضوع زندانیان را واداشته است، اعتصاب غذاي خود را شديدتر کنند.”
چندين مدافع حقوق بشر نيز تاکنون مقابل «کميسيون حقوق بشر بين قاره‌اي امريکا» IACHR ، شهادت داده و ناکامي دولت امريکا را در برچيدن زندان مخوف و اردوگاه شکنجه گوانتانامو، به چالش کشيده‌اند.
دولت امريکا ۱۶۶ مظنون را در اين زندان نگهداري مي‌کند. شمار بسياري از اين زندانيان در سال ۲۰۰۵ اعتصاب غذاي گسترده‌اي را آغاز کردند، اما تلاش آنان با اقدام نگهبانان زندان در اطعام اجباري آنان، ناکام ماند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار