افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 18 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

افزایش تعداد اماكن مذهبی در تاجیكستان…

‘مولان مختارف’روز شنبه با بیان اینكه این نهاد از دهم دی ماه سال جاری تاكنون برای احداث و ایجاد 47 مسجد و موسسه آموزش امور مذهبی مجوز صادر كرده، گفت: با مجوزهای اخیر تعداد این اماكن به سه هزار و 882 مجموعه می رسد.

وی با اعلام ابنكه براساس قانون تاجیكستان، مساجد غیر رسمی و بدون دریافت مجوز از این نهاد نیز از جمله این اماكن محسوب می شوند، تصریح كرد: این آمار بخش عمده مساجد و مدارس دینی را در نیز برمی گیرد.

مختارف، افزایش فعالیت اماكن مذهبی را نشانه دمكراتیك بودن تاجیكستان عنوان كرد و درباره دلیل این ادعای خود، افزود: این بدان معنی است كه دولت دوشنبه ضمن احترام به اعتقادات مذهبی مردم، زمینه اجرای كامل حقوق شهروندی را فراهم آورده است.

وی با بیان آنكه 75 مورد از این اماكن دینی غیر اسلامی هستند، گفت: باید در احداث و راه اندازی مساجد و مدارس تعادل ایجاد كرد و نگرانی ها نسبت به گسترش نفوذ دین در جامعه را از بین برد.

‘حكمت الله سیف الله زاده’سخنگوی حزب نهضت اسلامی نیز تناسب میان مدارس و اماكن مذهبی را منطقی دانست و گفت: كشور هم به مدرسه و هم مسجد نیاز دارد، ضمن آنكه مدرسه و مسجد دو معنای متفاوت برای مردم دارند و مردم نگران افزایش تعداد یكی به دیگری نیستند.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار