- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اعتراض هند نسبت به پلان احداث بندر ترانزیتی گوادر

بندرگوادر [1]

به عقیدۀ سفیر هند در دبی، راه اندازی بندر ترانزیتی گوادر نمی تواند به موقعیت امارات ضربه ای وارد کند!

نودیپ سوری سفیر هندوستان در دبی طی مصاحبه ای با آژانس خبررسانی وام (WAM) درخصوص پلان مشترک چین و پاکستان برای احداث بندرگوادر گفت: از نظر هند، دبی در حال حاضر هاب ترانزیتی منطقه است. باتوجه به راهبردی بودن روابط هند و امارات، هند وظیفه خود می داند که از منافع امارات در خلیج و بحر عمان حمایت کند. در این خصوص وی همچنین افزود: توسعه بندر گوادر با سرمایه گذاری چین نمی تواند ضربه ای به موقعیت امارت وارد کند و سرمایه گذاری چین با زیان سنگین مواجه خواهد شد.
گفتنی است که پاکستان با همکاری و سرمایه گذاری 50 ملیارد دالری چین قصد دارد در بندر گوادر واقع در سواحل بحر عرب و بحیره هند بندر ترانزیتی کلان راه اندازی کنند. احداث این بندر می تواند ضربه‏ اقتصادی بحرین و امارات خصوصا دبی تلقی گردد. در این پلان راهبردی چین بواسطه احداث شاهراه کاراکوروم (Karakorum) به سواحل بحر عرب دسترسی خواهد یافت و چین را به بازارهای اروپایی و افریقایی متصل خواهد کرد. این پلان پیش تر با اعتراض هند مواجه شده است. مطرح است چین برای دسترسی راهبردی به بحر عربی و بحیره هند در نظر دارد زیربحری های خود را نیز در سواحل این بندر مستقر نماید.
چین، پاکستان و قطر یک جبهه اقتصادی در برابر هند، امارات و بحرین تشکیل داده و به نظر می رسد رقابت بین این دو جبهه با دخالت امریکا و اتحادیه اروپا در آینده منشاء تحولات و اتفاقات فراوانی در منطقه خواهد شد.