افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

اظهارات عجیب ترمپ در مورد افغانستان!

ترمپ trump

ریاست جمهوری امریکا، دونالد ترمپ در اظهارات عجیبی با مقایسه کردن افغانستان با ایالت شیکاگو در امریکا، مدعی شد که افغانستان از شیکاگو امن‌تر است!

ترمپ شب گذشته طی یک سخنرانی گفت: شیکاگو سیاستمداران دموکرات ضعیف و ناکارآمدی دارد که قوانین محدودیت سلاح را اعمال نمی‌کنند و منجر به افزایش نرخ جرم در این ایالت شده‌اند.

وی افزود: کسانی هستند که می‌گویند افغانستان از شیکاگو امن‌تر است.

گفتنی است که راپور اداره پولیس شیکاگو نشان می‌دهد که این ایالت در سال 2016 خونین‌ترین سال در دو دهه اخیر خود را تجربه کرده است.

بر اساس این راپور، در سال 2016 عیسوی 762 مورد قتل، 3 هزار و 550 تیراندازی و بیش از 4 هزار و 300 نفر نیز قربانی تیراندازی در این ایالت به ثبت رسید.

امریکا که خود مدعی تامین امنیت در جهان و مبارزه با تروریزم است، نه تنها قادر به تامین امنیت در کشور خود نیست، بلکه آمار نیز نشان می‌دهد هر مُـلکی که واشینگتن در آن مداخله نظامی کرده، سبب گسترش ناامنی، خشونت و تروریزم در آن کشورها شده است.

چندی پیش اندیشکده کاتو در راپوری اعلام کرد که پس از مداخله نظامی امریکا در کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، سوریه، لیبیا، یمن و سومالیا فعالیت گروه‌های تروریستی و نیز تلفات حملات این گروه‌ها افزایش یافته است.

از سوی دیگر نیز استراتیژی (جنگی) ترمپ در قبال افغانستان، بر افزایش حملات هوایی و اعطای اختیارات بیشتر به نظامیان امریکایی در کشورمان متمرکز است و سبب شعله‌ور تر شدن آتش جنگ و افزایش تلفات ملکیان افغان شده است.

چندی پیش نیز فاتو بنسودا مدعی العموم محکمه بین‌المللی لاهه اعلام کرد که قصد بررسی جنایت‌های جنگی امریکا در افغانستان را دارد اما واشینگتن با نشر اعلامیه ای اعلام کرد که با دخالت محکمه جهانی در بررسی جنایات جنگی در افغانستان مخالف است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار