افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 6 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

اظهارات ترمپ بر ضد پاکستان را جدی نگیرید!

پاکستان امریکا

به گزارش افغان تلکس به نقل از کارشناس و جنرال سابق نیروهای امنیتی افغانستان، پاکستان و امریکا از گذشته همکاری‌های استخباراتی داشتند و افغانستان نباید به اظهارات اخیر ترمپ علیه این کشور دل خوش کند.
دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا در نخستین تویت سال جدید عیسوی خود پاکستان را مُـلکی خوانده بود که در ازای کمک‌های مالی امریکا از گروه‌های تروریستی در افغانستان حمایت می‌کند.

این اظهارات ترمپ استقبال تعدادی از مقامات و سیاستمداران کشورمان را نیز در پی داشت.

جاوید کوهستانی کارشناس مسایل سیاسی افغانستان گفت: امریکا و پاکستان رابطه تاریخی دارند و نظامیان دو کشور از دوران جنگ سرد رابطه بسیار نزدیکی داشته‌اند.

وی افزود: پس از حادثه یازده سِپتِمبر جنرال‌های پاکستانی در در مرکز قوماندانی نیروهای بین‌المللی امریکا در ایالت فلوریدا جنگ امریکا در افغانستان و منطقه را هدایت می‌کردند.

این کارشناس تصریح کرد: این درست است که خاستگاه گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان است اما واشینگتن و اسلام‌آباد روابط تنگاتنگ استخباراتی دارند.

کوهستانی اظهار داشت: روابط پاکستان و امریکا با این تویت‌ها از بین نمی‌رود و پاکستان قدرت لابی‌گری پیشرفته در امریکا دارند.

وی افزود: ناگفته نماند که این دیدگاه شخصی ترمپ است و او از تمرکز کافی برخوردار نیست. مقامات کشورمان نباید به اظهارات ترمپ دل خوش کنند.

این کارشناس مسایل سیاسی خاطرنشان کرد: در 16 سال گذشته بارها شاهد اتهامات سنگین مقامات امریکایی علیه پاکستان بودیم اما این اظهارات هیچ تاثیری بر روند صلح و تامین امنیت در افغانستان نداشته است.

کوهستانی گفت: با وجود اینکه از پاکستان من‌حیث یک دشمن همیشگی همواره آسیب دیده‌ایم اما نباید واقعیت‌ها را نادیده گرفت و باید این حقیقت را درک کرد که امریکا موقعیتی را که در گذشته داشت از دست داده است.

این در حالی است که پس از تویت ترمپ علیه پاکستان، وزارت خارجه، مشاور امنیت ملی و نماینده امریکا در سازمان ملل نیز از سیاست‌های اسلام‌آباد در منطقه انتقاد کردند.

مشاور امنیت ملی امریکا گفته بود که پاکستان از تروریزم من‌حیث ابزار سیاست خارجه علیه افغانستان و کشورهای منطقه استفاده می‌کند.

اما اسلام‌آباد اتهامات مقامات امریکایی را بی اساس دانسته و برای مقابله با هرگونه اقدام احتمالی امریکا اعلام آماده گی کردند.

روز گذشته زلمی خلیلزاد از اعضای ارشد حزب جمهوریخوا امریکا گفته بود که ممکن است تعدادی از اعضای اردوی ملی و سازمان آی اس آی پاکستان که علیه افغانستان فعالیت می‌کنند در لست سیاه امریکا وارد شوند.

  1. حامدالله همدرد :

    الله دی هلاک که

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار