افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

اصرار برای استرداد گولن؛عامل اختلال در روابط واشنگتن-آنکارا

گولن

شبکه سی ان ان در راپوری با اشاره به درخواست رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه از امریکا برای استرداد فتح الله گولن نوشت که این اصرار برای استرداد گولن بر روابط میان این دو کشور تاثیر خواهد گذاشت.

ترکیه فتح الله گولن را در پشت پرده کودتای نافرجام این کشور می‌داند و اعلام کرده از واشنگتن می‌خواهد که وی را به آنکارا تحویل بدهد.

سی ان ان نوشت: درخواست ترکیه می‌تواند منجر به بحران در روابط واشنگتن و آنکارا شود چرا که امریکا فتح الله گولن را بدون ارایه مدارک و شواهد قوی به ترکیه تحویل نخواهد داد.

رییس جمهور ترکیه درباره ارتباط «فتح‌الله گولن» با کودتای روز شنبه اظهار داشت که وزارت عدلیه نامه رسمی به امریکا و کشورهای غربی برای بازگرداندن «حامیان تروریست» ارسال خواهد کرد.

اردوغان افزود: من قبلا هم از امریکا و شخص باراک اوباما خواستم فتح الله گولن را بازداشت و به ترکیه بازگرداند. اما امریکا گوش نکرد.

گولن روز شنبه بلافاصله پس از اتهامات مقامات ترکیه هرگونه دخالت و دست داشتن در کودتای ترکیه را رد کرد.

جان کری وزیر خارجه امریکا در واکنش به درخواست ترکیه روز یک شنبه به سی ان ان گفت: ترکیه هیچ درخواستی رسمی برای استرداد فتح الله گولن نداشته است. وی از وزیر خارجه ترکیه خواست یک درخواست رسمی ارایه کند. وی تاکید کرد که امریکا پناهگاه هیچ کس نیست.

وی افزود؛ ما همیشه گفته ایم مدرک محکم به ما بدهید و به منظور قانع کردن محکمه های امریکا معیارهای ستندرد برای استرداد یک فرد ارایه کنید.

وزیر خارجه امریکا با اشاره به اینکه ترکیه هیچ درخواست رسمی در زمینه استرداد فتح الله گولن ارائه نکرده افزود که در چنین شراطی اتهامات ترکیه علیه امریکا مبنی بر دست داشتن در کودتا غیرمنطقی است.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز گفته است که ادعاها درباره نقش امریکا در کودتای نافرجام ترکیه کاملا نادرست و به ضرر روابط دوجانبه میان واشنگتن و آنکارا است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار