افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

اسلام‌گراها در مرحله سوم انتخابات پارلماني مصر نيز پيروز شدند

رئيس كميته عالي انتخابات مصر از پيروزي حزب آزادي و عدالت وابسته به گروه اخوان‌المسلمين مصر در مرحله سوم و نهايي انتخابات پارلماني اين كشور خبرداده و اعلام كرد كه ميزان مشاركت مردم در اين مرحله از انتخابات به بيش از 62 درصد رسيد.

به نقل از راديو سواي آمريكا، عبدالمعز ابراهيم، رئيس كميته عالي انتخابات مصر عنوان داشت: نتايج مرحله سوم و پاياني انتخابات مجلس شعب (مردم) كه بخش قانونگذاري در فلسطين را برعهده دارد نشان مي‌دهد كه ليست‌هاي مربوط به حزب آزادي و عدالت وابسته به اخوان‌المسلمين مصر بيشترين آرا را از آن خود كردند.

وي در ادامه افزود: بعد از حزب آزادي و عدالت حزب سلفي النور مصر توانست در رتبه بعدي قرار بگيرد.

ابراهيم همچنين تاكيد كرد: ميزان مشاركت مردم در اين دوره از انتخابات پارلماني مصر به 62 درصد رسيد و بيش از 14 ميليون تن از مردم مصر واجد شرايط راي دادن بودند كه 8 ميليون و 656 هزار و 657 تن در اين انتخابات شركت كردند.

وي در ادامه افزود: 820 هزار راي در اين انتخابات باطل اعلام شد و تنها 7 ميليون و 836 هزار و 253 راي قابل شمارش بود.

براساس نتايج اعلام شده اسلام گراهاي مصر توانسته‌اند در مراحل اول، دوم و سوم انتخابات مجلس شعب اين كشور اكثريت آرا را به خود اختصاص دهند.

حزب آزادي و عدالت وابسته به اخوان‌المسلمين توانستند مرحله نهايي انتخابات مجلس شعب مصر دست كم يك سوم آرا را به خود اختصاص دهد.

پيشتر نتايج اوليه اين انتخابات نشان داد كه حزب آزادي و عدالت 37 درصد آرا را به دست آورده است.

عصام العريان، معاون رئيس حزب آزادي و عدالت عنوان داشت كه اين حزب از پيروزي خود در انتخابات خشنود است.

وي در ادامه افزود: ما خوشحال هستيم كه در حال حاضر 15 حزب در پارلمان مصر حضور و مشاركت دارند.

اين در حالي است كه حدود 3000 تن با تجمع در استان قنا اعتراض خود را نسبت به “تقلب در انتخابات” به نفع عوامل حزب حاكم سابق مصر نشان دادند.

آنها با بستن مسير ريلي قطارها در اين منطقه ادعا كردند كه تقلب آشكاري در روند انتخابات در استان قنا صورت گرفته است.

قرار است دور دوم مرحله سوم انتخابات پارلماني مصر براي رقابت در به دست آوردن حدود 50 كرسي‌ مستقل و 100 كرسي متعلق به احزاب مختلف كه در دور اول مرحله سوم تكليف آنها مشخص نشده است روزهاي سه شنبه و چهارشنبه در استان‌هاي القليوبية، الدقهلية، الغربية، المنيا، قنا، شمال و جنوب استان سينا و ديگر استان‌هاي اين كشور برگزار شود.

روند انتخابات پارلماني در مصر زير نظر قضات و اعضاي هيات‌هاي قضايي در كنار نمايندگان جوامع مدني مصر، كشورهاي عربي و بين‌المللي با حمايت نيروهاي پليس و ارتش صورت گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار