افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

اسرائیل در سوگ ملک عبدالله

اخیرا یک سایت اسرائیلی در سوگ از دست دادن پادشاه عربستان (اصلی ترین حامی خود در خاورمیانه)، با انتشار مقاله ای چهره واقعی او را (که به قول خود اسرائیلی ها یک مسلمان یهودی بود) به همه جهانیان نشان داده است؛ ترجمه مقاله مذکور و همچنین لینک منبع ذکر می گردد.

 

 

A deep regret to lose a friend-2

 

ترجمه متن:

 

تأسف عمیق در از دست دادن یک دوست

 

تردید بسیاری داشتم که این مقاله را برای انتشار ارسال کنم چون حدس می زدم بسیاری از دوستان، مخالف تدوین این مقاله باشند ولی وقتی مروری بر خدمات ملک عبدالله به استقرار صلح در منطقه و آیین یهود نمودم نتوانستم با سکوت دوستانم که ناشی از مصلحتی عمیق برای حفظ هم پیمانان باقی مانده در منطقه می باشد همراهی کنم. خاندان آل سعود خصوصاً ملک عبدالله حامی بزرگ صلح در خاورمیانه هستند وفقدان این مرد بزرگ برای ما و منطقه ضایعه ای دردناک خواهد بود وشاید برای رفع این خلاء، نیازمند سال ها تلاش باشیم.

نقش ملک عبدالله در جلوگیری از شکل گیری یک جبهه متحد عربی اسلامی برای برهم زدن صلح منطقه علیه اسرائیل قابل انکار نیست. پس از کشته شدن شیخ احمد یاسین، تنها ایشان بود که توانست افکار عمومی منطقه را آرام کند و طرح مذاکرات حماس و فتح در عربستان با تلاش ایشان صورت گرفته و توانست حماس و گروه های تندرو را تحت کنترل درآورد. هر چند نمی توان جزئیات بیشتری از نقش ایشان بیان کرد اما تاریخ، خدمات این مرد بزرگ را در حفظ صلح جهانی و آئین یهود آشکار خواهد کرد.

هیچ تحلیلگر سیاسی نمی تواند نقش ملک عبدالله را در تأمین انرژی در جهان با تکیه بر نیروهای چندملیتی و مهار تروریست و جریانات افراطی اسلامی در منطقه منکر شود. به جرأت می توان گفت کنترل افراطیون اسلامی در چند سال گذشته حاصل اعتقاد صادقانه ملک عبدالله به حفظ صلح و همزیستی یهود و اسلام در منطقه است. ایشان بارها نمایندگان خود را به تل آویو اعزام و کمک های مالی قابل توجهی برای استقرار صلح در فلسطین و حمایت از عرفات و جریانات صلح طلب فلسطینی در مقابل گروه های افراطی اسلامی داشت. طرح تبدیل اردن به وطن بدیل برای فلسطینینان مورد تأکید ایشان بوده و عقیده داشت اسرائیل و ریاض برای استقرار صلح پایدار می توانند با صبر و تحمل، این طرح را اجرایی نمایند.

شاید برخی از هموطنان که از مسائل سیاسی فاصله دارند باور نکنند که ملک عبدالله برای استقرار صلح پایدار در منطقه و عدم تغییر توازن در فلسطین، هزینه ی ساخت تعدادی از شهرک هایی که هم اینک هموطنان ما با آسایش در آن زندگی می کنند توسط این حامی صلح و برادری بین اسلام و یهود پرداخت شده است.

هر چند ما در تثبیت موقعیت ایشان برای حفظ حکومت و حذف رقبا در خاندان آل سعود همکاری هایی داشته ایم ولی در مقابل خدمات ملک عبدالله بسیار ناچیز است. برای نمونه هم پیمانی و همکاری ایشان با ما در کنترل آشوب های مصر برای حمایت از مبارک و مدیریت تحولات به منظور بازگشت ایشان به قدرت، ستودنی است. تنها اشتباه حامی ما در مقابل اشتباه راهبردی آمریکا در حمایت از مرسی، شخص ملک عبدالله بود که این همکاری منجر به بازگشت نسبی صلح و امنیت به مصر و کنترل اخوان و مسلمانان افراطی گردید. نقش ایشان در حفظ توازن در عراق، سوریه و لبنان و جلوگیری از افزایش قدرت جریانات نامطمئن و غیرقابل کنترل برای امنیت اسرائیل بر کسی پوشیده نیست. به جرأت می توان گفت ایشان بیش از برخی از رهبران اروپایی که به ظاهر حامی اسرائیل هستند، از ما حمایت کرد و جا دارد فقدان برادرِ مسلمانِ یهود را به نحو لازم تکریم کرده و اجازه ندهیم این خدمات در تاریخ گم شود.

شاید بنا بر ملاحظات صحیح، رئیس جمهور یا نتانیاهو نتوانند در مراسم تدفین وی شرکت کنند ولی مقامات بلندپایه مکلف هستند تمام توان خود را متمرکز کنند تا اوباما به همراه نمایندگانی از یهود و اسرائیل در این مراسم مشارکت داشته و از خدمات وی تجلیل شود. همچنین فرزندان ملک عبدالله باید تحت حمایت کامل قرار گرفته و تنها راه استمرار این خدمات در تضمین امنیت اسرائیل و قدردانی از ملک عبدالله، حمایت از فرزندان صالح ایشان برای استمرار قدرت در عربستان می باشد.

 

لینک منبع:

http://www.bholworld.com/lobby2_en.aspx?id=18&sid=142

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار