- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

استقرار نیروهای الحشد الشعبی در جنوب ولایت کرکوک

الحشد الشعبی [1]

احمد الاسدی سخنگوی نیروهای الحشد الشعبی عراق درباره تحولات جاری در شهر کرکوک، گفت که نیروهای نظامی عراقی بر اساس قانون و در چوکات دستورات قوماندانی کل نیروهای مسلح کشور، در این منطقه در تردد هستند.
به نوشته پایگاه خبری شبکه المیادین ، وی افزود: نیروهای نظامی حاضر در این منطقه، مسئول استقرار در گرده مناطقی هستند که تا پیش از سال 2014،(یعنی پیش از اشغال این مناطق از سوی داعش) در آن حضور داشتند و هرج و مرج و درگیری و منازعات در این مناطق نخواهد بود. هدف اصلی از این اقدام نیز برقراری امنیت و حفظ صلح و دفاع از باشنده گان عراقی است.
از سوی دیگر، یک مقام عالی رتبه در نیروهای پیشمرگه گفت که نیروهای زیر نظر او در داخل شهر کرکوک و اطراف آن مستقر شده اند و برای هرگونه درگیری احتمالی با نیروهای الحشد الشعبی آماده اند.
از سوی دیگر برخی منابع میگویند که نیروهای پیشمرگه مقر غُند چهارم نیروهای خود در نزدیکی تازة در جنوب کرکوک را تخلیه کرده اند.
الحشد الشعبی خواستار سیطره کامل بر میدان های تیلی و میدان هوایی شهر کرکوک و برکناری نهایی والی کُرد ولایت کرکوک است. مطالبات نیروهای الحشد الشعبی عراق شامل 6 بخش است که فواد معصوم رییس جمهور عراق آنها را به رهبران حزب اتحادیه میهنی در سلیمانیه ابلاغ کرده است.
از جمله این مطالبات، سیطره کامل بر پایگاه نظامی کیوان و تحویل کلیه تکفیری های بازداشت شده از سوی پیشمرگه به الحشد است.
این در حالی است که قوماندانی عملیات مشترک در عراق آغاز هرگونه عملیات نظامی در جنوب کرکوک را تکذیب و اعلام کرده است که این نیروها همچنان در حال پاکسازی و تفتیش مناطق آزادشده از دست داعش است.