- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

استفاده ابزاری امریکا از کوریای جنوبی…

 

آژانس استخبارات مرکزی امریکا یک مرکز عملیاتی در کوریای جنوبی راه اندازی کرده است.

 

به نقل از آژانس خبررسانی فرانسه، آژانس استخبارات مرکزی امریکا (سیا) از راه‌اندازی مرکز عملیاتی کوریا باهدف مقابله با تهدیدهای نظامی کوریای شمالی خبر داده است.

 

مایک پومپئو، رییس سیا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: ایجاد مرکز عملیاتی کوریا به ما اجازه می‌دهد تا اقدامات سیا علیه تهدیدهای جدی امریکا و متحدانش از سوی کوریای شمالی، به‌صورت هدفمند سازی و هدایت شود.

 

وی افزود: این مرکز همچنین نشان‌دهندۀ پویایی و چابکی سیا در برابر چالش‌های امنیت ملی است.

 

سیا اعلام کرد این مرکز عملیاتی از سوی افسران با تجربه از سراسر این آژانس (سیا) و تحت هدایت یک کهنه عسکر به‌عنوان معاون مرکز عملیاتی کوریا اداره می‌شود.

 

این یازدهمین مرکز عملیاتی سیا به شمار می‌آید. مرکز عملیاتی افریقا، مرکز عملیاتی ضداستخبارات، مرکز عملیاتی ضد تروریزم و مرکز عملیاتی شرق نزدیک برخی دیگر از مراکز عملیاتی سازمان سیا به شمار می‌آید.

 

راه‌اندازی و اختصاص یک مرکز عملیاتی به یک کشور به‌جای یک منطقه، نشان‌دهندۀ اهمیت کوریای شمالی برای دولت دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکاست.

 

هیثر فریتس هورنیاک، سخنگوی سیا، گفت: همان‌طور که تهدیدهای پیش روی ملت ما پویاست، بنابراین سیا باید این تهدیدها را کنترول کند.

 

دولت ترمپ بارها کوریای شمالی را تهدید کرده است، در صورتی که به آزمایش‌های راکتی ادامه دهد، اقدام نظامی علیه پیونگ‌ یانگ را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

 

کوریای شمالی در واکنش به این تهدیدات، آزمایش‌های راکتی‌اش را افزایش داده است. کوریای شمالی همچنین به امریکا و دیگر متحدان منطقوی آن مانند کوریای جنوبی و جاپان هشدار داده است در صورت هرگونه تجاوز با واکنش نظامی قوی روبرو خواهند شد.

 

به‌رغم تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، پیونگ‌یانگ برای تقویت توانایی نظامی خود برای حفاظت از خود در مقابل تهدید حضور نیروهای نظامی امریکا در منطقه در تلاش بوده است.

 

کوریای شمالی می‌گوید مادامی‌ که واشنگتن به سیاست خصمانۀ خود علیه کوریای شمالی پایان ندهد و قومندانی سازمان ملل در کوریای جنوبی که تحت ادارۀ واشنگتن است برچیده نشود، بازدارندگی هسته‌ای خود را متوقف نخواهد کرد. در حال حاضر هزاران عسکر امریکایی در کوریای جنوبی و جاپان مستقرند.

 

بر اساس اعلامیۀ اخیر اردوی امریکا، این کشور 806 راکت بالستیک بین‌قاره‌ای (ICBM) و راکت‌های بالستیک فَیْر شونده از زیربحری و بمب‌افکن‌های سنگین و همچنین یک هزار و 722 کلاهک هسته‌ای در شبه‌جزیرۀ کوریا مستقر کرده است.