افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

اروپا و آمریكا راهی برای نجات ازبحران های عمیق مالی و اقتصادی ندارند!

 ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین مالزی با تاكید بر اینكه ثروت اروپایی ها و آمریكایی ها واقعی نیست واز طریق قمار در بازارهای مالی جمع آوری شده و به همین سبب آنها را گرفتار بحران كرده است، تاكید كرد: اروپا و آمریكا راهی برای نجات از بحران های عمیق مالی و اقتصادی ندارند.

 

ماهاتیر محمد روز جمعه در مقاله ای در وبلاگ شخصی خود با تاكید بر اینكه مالزی نیز باید از بحران عمیق مالی در آمریكا و اروپا درس بگیرد، خاطرنشان كرد: مالزی نباید در همان مسیر غرب حركت كند.

وی در این مقاله نوشته است: برخی كشورهای اروپایی از جمله انگلستان و ایتالیا بیش از یك تریلیون دلار بدهی دارند. رییس بانك مركزی انگلستان پیشنهاد چاپ پول برای غلبه بر بحران اقتصادی را داده است. ایده جالبی است كه وقتی پول از دست می دهید برای جایگزین كردن آن پول چاپ كنید.

ماهاتر محمد در این مقاله می افزاید: آمریكا 300میلیارد دلار پول چاپ كرد تا بدهی خود را به بانك ها بپردازد. البته چنانچه مالزی در شرایط بحران اقتصادی دست به چنین اقدامی زده بود و رینگیت چاپ می كرد، به شدت از سوی همین دولت ها مورد سرزنش قرار می گرفت. در چنین شرایطی دیگر كسی رینگیت ما را قبول نمی كرد و ما ورشكست می شدیم اما كشورهای ثروتمند ظاهرا از این امر مستثنی هستند و می توانند برای پرداخت بدهی هایشان اسكناس چاپ كنند.

ماهاتیر محمد افزوده است: ثروت اروپاییان واقعی نیست زیرا آن را از طریق قمار در بازارهای مالی جمع كرده اند و زمانی كه تصور كردند ثروتمند هستند دستمزدها را افزایش دادند. این امر باعث شد تا هرچه كمتر و كمتر كار كنند. نتیجه چنین روندی كاهش تولید و افزایش قیمت كالای تمام شده در این دسته از كشورها بوده است.

وی در مقاله خود تاكید می كند: مالزی نیز به دنبال توسعه و پیشرفت و تبدیل شدن به یك كشور با درآمد اقتصادی بالاست. ما در حال افزایش دستمزد كارگران هستیم و هم اكنون در میان كشورهای اتحادیه آ.سه.آن بالاترین میزان پرداخت دستمزد را داریم.

نخست وزیر پیشین مالزی می افزاید: رشد اقتصادی از طریق سرمایه گذاری به دست می آید و زمانی كه هزینه های سرمایه گذاری به علت افزایش دستمزدها بالا می رود دیگر كسی حاضر به سرمایه گذاری نخواهد شد. از طرف دیگر تعطیلات در كشور مالزی نیز زیاد است و تنها پنج روز كاری در هفته وجود دارد. بر این اساس باید گفت مسیری را كه مالزی در آن حركت می كند بسیار شبیه همان راهی است كه اروپایی ها رفته اند.

 

 

منبع:http://www.irna.ir

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار