افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

اذعان نتانیاهو به روابط محرمانه و دیرینه با کُردستان عراق

نتانیاهو

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسراییل هوادار بزرگ آرمان‌های کُردهاست و جهان بایستی درباره امنیت و آینده آنها تضمین دهد.

به نقل از آژانس خبررسانی فرانسه، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسراییل، طی سخنانی در مراسم یادبود رحبعان زئوی از جنرال‌های پیشین اردوی این رژیم، که با کردستان عراق در ارتباط بود، حمایت خود را از جدایی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد.

نتانیاهو اظهار داشت، کُردها بلوغ سیاسی و ملی و رویکرد اعتدال را در امور بین‌المللی ثابت کرده‌اند و مطمینا اسراییل در میان عوامل بی‌اعتنا به کردها نیست.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی افزود: اگر همه دنیا هم نسبت به کردها بی‌اعتنا باشد اسراییل هوادار کلان آرمان‌های آنهاست( کُردها) و دنیا باید به تامین امنیت و آینده کردها اطمینان بدهد.

وی همچنین فاش کرد که جنرال زئوی، در دهه 60 قرن گذشته در ماموریتی سری عازم کردستان عراق شد و در آنجا بر یک شفاخانه صحرایی، که توسط اردوی اسراییل احداث می‌شد، نظارت داشت.

در حالی‌که جامعه جهانی با برگزاری همه‌پرسی جدایی‌طلبی در اقلیم کردستان عراق مخالفت می‌کرد ولی اسراییل تنها طرفی بود که از این همه‌پرسی حمایت کرد.

مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق، که در قماری حساب‌نشده این همه‌پرسی را برگزار کرد، به‌عنوان مسئول کلان شکست‌های سیاسی و نظامی در این اقلیم معرفی شده است.

با این حال، پس از تشدید بحران سیاسی و اقتصادی در پی این همه‌پرسی، دولت اقلیم کردستان، بامداد روز گذشته با صدور اعلامیه ای عنوان کرد که به منظور رفع بحران‌ در روابط با دولت مرکزی عراق، نتیجه همه‌پرسی را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار