- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اداره مشترک ولایت کرکوک و انتخاب والی جدید؛ مهمترین دستاورد نشست سلیمانیه

نشست سلیمانیه [1]

نشست روز گذشته اعضای دفترهای سیاسی دو حزب اتحادیه میهنی و دموکراتیک کردستان در سلیمانیه، که با حضور رییس‌جمهور عراق و رییس منطقه کردستان برگزار شد، به توافقی نهایی برای رفع تنش موجود در ولایت کرکوک، منتهی شد.

یک منبع آگاه در حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق، از توافق بغداد و اربیل بر پایان دادن به بحران کنونی میان طرفین خبر داد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، به پایگاه خبری عین العراق گفت: در نشست فواد معصوم رییس‌جمهور عراق و از رهبران حزب اتحادیه میهنی منطقه کردستان با مسعود بارزانی رییس منطقه کردستان از حزب دموکراتیک کردستان در حضور اعضای دفتر سیاسی هر دو حزب، این توافق صورت گرفت.

بر اساس این راپور، توافق شد که ولایت کرکوک [2] به طور مشترک میان بغداد و اربیل، اداره شود و والی کنونی این ولایت که اخیرا برکنار شده اما حاضر به کناره‌گیری از قدرت نبوده، با یک شخصیت از حزب اتحادیه میهنی تغییر کند.

این منبع افزود: اداره میدان‌های تیلی در کرکوک نیز مشترک خواهد بود و اردوی عراق نیز به پایگاه‌های خود در کرکوک پیش از اشغال آن از سوی داعش، باز می‌گردد.

رییس‌جمهور عراق از روز جمعه به منظور حل بحران ایجاد شده میان بغداد و اربیل و پیامدهای آن در کرکوک، به سلیمانیه رفته است و روز گذشته نشست مهم اعضای دفترهای سیاسی دو حزب اتحادیه میهنی و دموکراتیک کردستان برگزار شد.