افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

اختلاف ميان دولت و ارتش پاكستان افزايش يافت.

در پي هشدار ارتش پاكستان نسبت به عواقب جدي انتقاد يوسف گيلاني نخست‌وزير اين كشور از ارتش و فرماندهان اطلاعاتي، گمانه‌زني‌‌ها درباره احتمال كودتايي نظامي در رسانه‌هاي محلي اين كشور افزايش يافته است.پاكستاني‌ها در پي حوادث اخير اين كشور كه موجب افزايش شكاف ميان حاكميت نظامي و غيرنظامي اين كشور شده است، نگران آينده دموكراسي هستند. در پي هشدار ارتش پاكستان  نسبت به عواقب جدي انتقاد يوسف گيلاني نخست‌وزير اين كشور از ارتش و فرماندهان اطلاعاتي، گمانه‌زني‌‌ها درباره احتمال كودتايي نظامي در رسانه‌هاي محلي اين كشور افزايش يافته است.  نخست‌وزير پاكستان  گفته است كه ژنرال‌هاي ارشد اين كشور هنگام اظهار نظر در برابر ديوان عالي درباره يادداشت محرمانه، قانون را رعايت نمي‌كنند.
اين پرونده درباره نامه‌اي است كه در آن سفير پيشين پاكستان در واشنگتن با حمايت آصف علي زرداري، رئيس جمهوري پاكستان از دولت امريكا خواسته بود براي كاستن از قدرت ارتش پاكستان و جلوگيري از كودتاي احتمالي نظامي به دولت اسلام‌آباد كمك كند. اين رسوايي بزرگ در ابتدا به بهاي بر كنار شدن سفير پاكستان در امريكا تمام شد و تازه‌ترين تلفات آن وزير دفاع اين كشور است كه به عنوان يكي از وفاداران به پاكستان شناخته مي‌شد. تحليل‌گران معتقد هستند كه دولت غيرنظامي در پي رويارويي‌اش با ديوان عالي كشور و ارتش شديدا منزوي شده است. ديوان عالي پاكستان هشدار داده است كه در صورتي كه نخست‌وزير پرونده عليه رييس جمهور را دوباره در جريان نيندازد، وي را بركنار خواهد كرد.
دولت پاكستان با وجود وخيم‌تر شدن شرايط تاكيد كرده است كه دموكراسي در اين كشور در خطر نيست. پاكستان سابقه‌اي طولاني در كشمكش ميان ارتش و دولت دارد، در بيشتر دوران تاريخ ۶۴ ساله پاكستان، ارتش اين كشور عليه دولت وقت كودتا كرده و قدرت را در دست گرفته است، اما اين بار ارتش از انجام كودتا با وجود اختلافش با دولت خودداري ورزيده است. با اين وجود به گفته كارشناسان شرايط در اين كشور همچنان متزلزل است و امور به نحوه تعامل دولت با ژنرال‌ها و قضات بستگي دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار