افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

اتحادیه اروپا به دنبال اعلام ممنوعیت روابط تجاری با کوریای شمالی است

اروپا

اتحادیه اروپا برای منزوی کردن پیونگ یانگ مصمم است در زمینه ممنوعیت روابط تجاری با کوریای شمالی در قالب بسته جدید تحریم های این اتحادیه به توافق دست یابد.

براساس راپور رویترز، تاثیر عملی این تصمیم احتمالا جنبه نمادین دارد؛ بدین معنا که بروکسل تحریم های تیلی علیه کوریای شمالی اعمال و سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در کوریای شمالی را ممنوع اعلام می کند. در واقع، اتحادیه اروپا به کوریای شمالی تیل نمی فروشد و شرکت های اروپایی سرمایه های خود را وارد این کشور نمی کنند.
در اصل، هدف از بسته تحریم های اتحادیه اروپا، ترغیب کشورهای دیگر به جلوگیری از صادرات تیلی به کوریای شمالی است. شورای امنیت سازمان ملل ماه گذشته بر واردات تیل خام کوریای شمالی محدودیت هایی اعمال کرده است.
به موجب بسته تحریم های اتحادیه اروپا، کارگرانی از کوریای شمالی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشغول به کار هستند، با محدودیت هایی در زمینه مقدار پول ارسالی به کشور خود مواجه می شوند و ویزه کاری شان پس از منقضی شدن، تمدید نمی شود.
این تمهیدات جدید که قرار است وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ در مورد آن توافق کنند، فراتر از تازه ترین دور تحریم های چند جانبه علیه کوریای شمالی است که از سوی شورای امنیت سازمان ملل اعمال شده است.
یک دپلومات اروپایی گفت: ظاهرا کوریای شمالی علاقه ای به ورود اتحادیه اروپا به بحران این کشور من‌حیث میانجیگر صلح ندارد. وی افزود: کوریای شمالی خواستار مذاکره مستقیم با امریکا است، اما دونالد ترمپ رییس جمهوری این کشور این مساله را منتفی دانسته است.
به موجب تحریم های در نظر گرفته شده از سوی اروپا، سه مقام ارشد کوریای شمالی و شش شرکت تجاری این کشور به لست تحریم ها افزوده می شوند، به طوری که مقام های مزبور از سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منع شده و دارایی هایشان مسدود می شود.
با افزوده شدن این افراد حقیقی و حقوقی به لست تحریم ها، در مجموع 41 نفر و 10 شرکت در کوریای شمالی مشمول تحریم های اتحادیه اروپا می شوند. تحریم های وضع شده سازمان ملل علیه کوریای شمالی نیز 63 فرد حقیقی و 53 فرد حقوقی این کشور را در بر می گیرد.
به گفته دپلومات های غربی، چنانچه کوریای شمالی راکت های بیشتری را آزمایش کند، اتحادیه اروپا مساله اعمال تحریم ها بر شرکت های غیر اروپایی را که با پیونگ یانگ مبادله تجاری دارند، مورد توجه قرار می دهد، مساله ای که امریکا به آن مبادرت ورزیده است.
اما چنین اقدامی به مدارک موثق و وضاحت دارد تا از مشکلات حقوقی جلوگیری شود، ضمن اینکه اتحادیه اروپا تمایل ندارد با هدف قرار دادن افراد حقیقی و حقوقی در چین، این کشور را که شریک مهم تجاری اش است، خشمگین کند.
بحران کوریای شمالی با آزمایش های راکتی این کشور و جنگ لفظی بین واشینگتن و پیونگ یانگ بالا گرفته است. کوریای شمالی تاکنون هفت آزمایش اتمی داشته که سه مورد آن به ترتیب در سالهای 2006 ، 2009 و 2013 و دو مورد در سال 2016 انجام شده است. کوریای شمالی همچنین اعلام کرده که یک بم هایدروجنی قدرتمند را سوم سِپتِمبر (12 سنبله ماه) آزمایش کرده و تازه ترین آزمایش این کشور بامداد جمعه 15 سِپتِمبر (24 سنبله ) انجام شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار